Policie zasahuje v budově středočeských silničářů | E15.cz

Policie zasahovala v budově středočeských silničářů. Úřad je spojen s několika podezřelými tendry

Stavba silnice, ilustrační foto
Stavba silnice, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Foto ČTK - Jaroslav Ožana

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahovala v budově Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje, uvedl server Aktuálně.cz. Silničáři v minulosti čelili kritice kvůli některým zakázkám. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej potvrdil, že útvar provádí úkony trestního řízení.

„Náš útvar provádí úkony trestního řízení. Dozor vykonává Krajské státní zastupitelství v Praze, které má vyhrazeno podávání informací,“ řekl Ibehej. Dozorující krajský státní zástupce Pavel Staněk se podle Aktuálně.cz k věci po telefonu odmítl vyjádřit. Krajský radní František Petrtýl (ANO) neměl o zásahu žádné informace.

Zásah může souviset s podezřelými zakázkami středočeské správy silnic a dálnic. Policie podle serveru iRozhlas.cz prověřuje podezření, že krajská správa silnic zakázky úmyslně dělila na menší části, aby je mohla zadat bez soutěže a oslovit předem vybraný okruh dodavatelů.

„Nemáme žádné bližší informace. Budeme ale vyvíjet maximální součinnost s policií. Pokud si vyžádají nějaké dokumenty, budou jim předány,“ řekla Helena Frintová z tiskového oddělení krajského úřadu.

Na údajné nehospodárné chování krajských silničářů dlouhodobě upozorňuje středočeský zastupitel za opoziční ODS Michael Pánek, který kvůli svým podezřením už podal trestní oznámení. Podle něj správa proplácela i akce, které nebyly provedeny, škody Pánek vyčíslil na miliardu korun.

Petrtýl i hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) již dříve obvinění odmítli. Petrtýl tvrdí, že správa a údržba silnic je „nejvíce kontrolovanou organizací v širokém dalekém okolí“. Kraj naopak v minulosti podal trestní oznámení na Pánka kvůli údajně neoprávněné kontrole v sídle silničářů.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže také nedávno potrestal krajské silničáře pokutou 300 tisíc korun kvůli rozdělení veřejné zakázky na obnovu vodorovného dopravního značení. Správa a údržba silnic s verdiktem nesouhlasí a připravuje podání správní žaloby, kterou se bude domáhat zrušení rozhodnutí.

Krajské volby 2020 ve Středočeském kraji >>>

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video