Praha špatně vypsala zakázku, potvrdil soud pětimilionovou pokutu od ÚOHS | E15.cz

Praha špatně vypsala zakázku, potvrdil soud pětimilionovou pokutu od ÚOHS

Praha špatně vypsala zakázku, potvrdil soud pětimilionovou pokutu od ÚOHS
Zasedání pražských zastupitelů
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Nejvyšší správní soud potvrdil Praze pětimilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem jsou chyby v zakázce na jednotný ekonomický systém, který spravuje účetnictví magistrátu a stovek pražských příspěvkových organizací. Veřejnou zakázku v celkové hodnotě 643,32 milionu korun zadal v roce 2010 magistrát bez otevřené soutěže. Soud zamítl kasační stížnost radnice.

„Zatím nemáme rozhodnutí v ruce a bez písemného odůvodnění nejsme schopni se k němu vyjádřit,“ řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Nejvyšší správní soud zveřejnil rozsudek bez odůvodnění, potvrdil ale lednové závěry Krajského soudu v Brně. Soud nižší instance rozhodl, že uzavření smluv nepředcházela průkazná analýza, která by potvrzovala, že zakázku může splnit jen jedna firma. Podle soudce Krajského soudu v Brně Davida Rause se ustanovení zákona, která umožňují výjimky z jinak přísnějších pravidel pro zadávání veřejných zakázek musí vykládat restriktivně.

„Důkazní břemeno ohledně existence výjimečných podmínek odůvodňujících aplikaci výjimky nese vždy ten, kdo se jich dovolává, tedy zadavatel. V posuzovaném případě Hlavní město Praha takové důkazní břemeno neuneslo,“ uvedl v lednu Raus. Zakázka zahrnovala dodávky a služby související s plošnou implementací systému GINIS Enterprise, komplexně pokrývajícím všechny oblasti ekonomických procesů, dále potřebné licence a vytvoření portálu pro on-line aktualizaci dat. Ekonomický informační systém slouží magistrátu, městským částem, technické správě komunikací, městské policii a 800 příspěvkových organizací města.

Zakázka pro jediného uchazeče

Praha zvolila jednací řízení bez uveřejnění a nevypsala otevřenou soutěž s odkazem na ochranu výhradních práv. Praha si dvacet let sjednávala licenci k užívání počítačových programů v nejužším rozsahu, který neumožňuje zásahy do programu. Jiný dodavatel než vybraný uchazeč nemohl zakázku splnit.

„Takové jednání vykazuje znaky obcházení zákona. Situace, kdy zadavatel s ohledem na licenční podmínky zadává zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění, může vést k tomu, že dodavatel není ohrožen konkurencí a diktuje si ceny,“ uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podle něj tak Praha naprosto eliminovala hospodářskou soutěž a konkurenční boj.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!