Praha zřejmě přijde o své stavební předpisy, MMR chystá zrušit výjimku | e15.cz

Praha zřejmě přijde o své stavební předpisy, MMR chystá zrušit výjimku

Praha (ilustrační foto)
Praha (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: mrholle via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v připravované novele stavebního zákona plánuje zrušit Praze výjimku ze stavebních předpisů, hlavní město by tak nemohlo vydávat vlastní stavební předpisy. Na setkání s developery to připustil ředitel odboru poradců MMR Lukasz Kryński. Podle náměstka pražské primátorky Matěje Stropnického (SZ) by to destabilizovalo právní prostředí, developeři zase varují před zastavením výstavby na několik let.

„Ministerstvo už pražské stavební předpisy řeší dva roky. Předchozí novela byla nevykonatelná, proto ministerstvo přistoupilo k jejímu pozastavení. Pokud Praha odstraní naše výtky a projde to notifikací, tak bude mít své oživené stavební předpisy. Pokud však předpisy nebudou do března 2016 přijaty, tak paní ministryně už říkala několikrát, že Praze toto oprávnění odebere. Na to musí reagovat i stavební zákon,“ uvedl Kryński. MMR by se podle něj navíc obrátilo na soud, aby pražské stavební předpisy zcela zrušil.

„Pokud by MMR vypustilo Praze možnost mít výjimku z celostátní vyhlášky a přinutilo tím Prahu řídit se podle celostátních pravidel, tak by to nejen zmařilo celou práci na novele pražských stavebních předpisů (PSP), ale přispělo by to k destabilizaci celého právního prostředí,“ prohlásil náměstek Stropnický. Podle něho má novela PSP platit od 1. ledna příštího roku.

Přečtěte si komentář Bohumila Pečinky:

„Představa, že od 1. ledna vejde v platnost novela PSP a bude platit pouze půl roku a pak ji novela stavebního zákona zruší, tak to je něco, co nikdo nechce. Ministerstvo však už ukázalo, že se nezastaví ani před takovým zásahem do pravomocí samosprávy, jako je pozastavení účinnosti předpisů,“ dodal Stropnický.

Developery naznačená situace děsí. Poukazují na to, že situace v hlavním městě je od ostatních měst odlišná, ať už například mírou zalidnění, či existencí metra.

Praha nic nepostaví, tvrdí developer

„Podle obecných předpisů se v Praze nedá stavět, zkoušeli jsme to. Bude to katastrofa, nebude se několik let stavět. Netýká se to jen soukromých investorů, ale všech. Ani Praha si nic nepostaví,“ obává se generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural.

Pražské stavební předpisy vyvolávají v Praze už několik měsíců bouřlivou debatu. Účinnost původních předpisů nakonec kvůli výhradám v lednu pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Stalo se tak po bouřlivé mediální roztržce, kterou kvůli regulaci reklamy, kterou předpisy přinášely, vyvolala billboardová lobby. Ministerstvo zrušení předpisů zdůvodnilo tím, že mají formální nedostatky a chybí notifikace Evropské komise. Minulý týden pražští radní schválili novelu těchto předpisů, která všechny výtky ministerstva řeší.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video