Aktualizováno
Protidrogový koordinátor Vobořil oznámil rezignaci, zůstane jako vládní poradce

Vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Zdroj: CZECH NEWS CENTER/ Michal Protivansky

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se rozhodl odstoupit, skončí ke konci srpna. Dohodl se na tom s premiérem Petrem Fialou (ODS). Dál by měl působit jako poradce pro problematiku závislostí, oznámil úřad vlády. Kvůli svému přístupu se dostával s politiky do sporu, a to třeba při prosazování regulovaného trhu s konopím či v otázce danění tichého vína, ale i po svém komentáři k nálezu kokainu v Poslanecké  sněmovně. Na jeho odchod tlačili třeba vládní lidovci či předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

„Předsedové koalice se na zasedání koaličních stran v úterý 9. července 2024 domluvili na odstoupení Jindřicha Vobořila, který po dohodě odchází z pozice výkonného místopředsedy Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a národního koordinátora pro protidrogovou politiku k 31. srpnu tohoto roku,“ uvedl úřad vlády.

Premiér Vobořilovo rozhodnutí přijal. Ocenil jeho odbornost. „Bude nadále působit v pozici expertního poradce a jeho znalosti z oblasti závislostí budeme moci využívat i nadále,“ uvedl Fiala.

Regulovaný trh s konopím je nejlepší řešení, řekl v únorovém rozhovoru pro e15 Jindřich Vobořil

Video placeholde
Hostem e15 Castu byl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil • e15

Vobořil se svým týmem pracoval mimo jiné na návrhu zákona o regulovaném trhu s konopím. Prosazoval novelu o návykových látkách se zavedením seznamu takzvaných psychomodulačních látek. Navrhoval opatření k omezení nadměrného pití alkoholu v Česku. Byl pro danění tichého vína. Do sporu s politiky se dostal také kvůli nedávnému nálezu kokainu ve Sněmovně, kdy uvedl, že tato látka není v dolní komoře žádná novinka. Babiš ho pak označil za magora a vyzýval premiéra, aby Vobořila „okamžitě vyhodil“. Svým vyjádřením o kokainu Vobořil ale urazil i některé koaliční politiky. Dlouhodobě na jeho odchod tlačili vládní lidovci. Označovali ho za „drogového koordinátora“.

„Nebylo to pro mě jednoduché rozhodnutí, protože mám samozřejmě ambice věci nejen říkat, ale i měnit,“ uvedl ke svému odchodu Vobořil. Dodal, že se rozhodl odstoupit po dohodě s premiérem. Zmínil, že čelil tlaku „některých velkých industrií“. Podotkl, že hazard, tabák a drogy představují v Česku trh kolem 1,2 bilionu korun. „Není tedy moc větších témat nejen z pohledu pohybu peněz, ale třeba také korupčních rizik. Na tlak, nefér hry a podpásové jednání či osobní výhrůžky, kterých za poslední rok nebylo málo, od jednotlivců i z nejrůznějších legálních i nelegálních industrií jsem za předchozí léta samozřejmě byl zvyklý a mám takzvaně pro strach uděláno,“ uvedl. Dál chce změny prosazovat v Think tanku racionální politiky závislostí, který už dřív založil. Věnovat se chce i práci terapeuta.

Vobořil jako národní protidrogový koordinátor působil už v letech 2010 až 2018. Na místo se vrátil v únoru 2022. Je členem ODS. Problematice závislostí se věnuje od konce 80. let. Vede Společnost Podané ruce, která se zaměřuje na prevenci, léčbu i řešení dopadů užívání drog. Do organizace se vrátil v roce 2018 poté, kdy opustil koordinátorský post. Předsedou sdružení byl i před rokem 2010. Vobořil vystudoval univerzitu v Olomouci a absolvoval postgraduální studia na univerzitě v Liverpoolu na fakultě aplikované psychologie i další vzdělání v oboru. Je vyškolený psychoterapeut.