Pyrotechnici začali čistit areál ve Vrběticích, oblast uzavře nový plot | E15.cz

Pyrotechnici začali čistit areál ve Vrběticích, oblast uzavře nový plot

Pyrotechnici začali ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku čistit od munice okolí vybuchlého skladu
Pyrotechnici začali ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku čistit od munice okolí vybuchlého skladu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pyrotechnici začali ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku čistit od nevybuchlé munice areál, ve kterém předloni vybuchly dva sklady s municí. Na místě pracuje 30 armádních pyrotechniků pod vedením pěti policejních pyrotechniků, řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. V plánu je kompletní asanace vrbětického areálu, pyrotechnici budou prozkoumávat prostor až do hloubky půl metru pod zemí.

„Jakmile bude úplně vyčištěný prostor směrem od policejních pásek po místa, kde bude stát nové oplocení, zmenšíme bezpečností okruh kolem celého areálu a povolíme do vyčištěných lokalit volný vstup veřejnosti. Tato první fáze potrvá několik měsíců v závislosti na počasí a množství nalezených úlomků munice,“ uvedla mluvčí. U každé munice, kterou pyrotechnici najdou, budou muset rozhodnout, zda je nutná její likvidace přímo v areálu na místě k tomu určeném, nebo ji budou moci odvézt k likvidaci do jiných prostor.

„Kromě pyrotechniků pokračuje skupina asi padesáti pracovníků Vojenských lesů a statků společně s policisty a vojáky na opravě stávajícího a stavbě nového oplocení ve vzdálenosti nejméně tisíc metrů od obou epicenter předloňských explozí. Dalších dvě stě policistů a vojáků se podílí na střežení areálu,“ řekla Kozumplíková. Plot by měl být dlouhý 16,5 kilometru.

Po dokončení stavby oplocení a vybavení zabezpečovacími a kamerovými systémy bude možné začít s ohledáním místa činu. „To bude provádět nově zřízená skupina patnácti lidí pro práci v epicentru, která je sestavená z policejních specialistů, policejních pyrotechniků, hasičů a pracovníků Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kteří mají na starosti vyšetřování celého případu,“ uvedla mluvčí. Podle ní by ohledání obou epicenter explozí mělo trvat asi čtyři až šest měsíců.

500 kamionů s municí

Z areálu byl před Vánoci vyvezen poslední kamion s municí. Celkem z něj od loňského ledna do 23. prosince odjelo 547 kamionů se zbrojním materiálem. Část munice ze 40 skladů se odvážela do armádních skladů v Květné na Svitavsku, zbrojní materiál si převzaly také firmy, které jej ve Vrběticích měly uskladněný.

Okolí areálu dlouhodobě střeží policisté a vojáci. Příslušníci armády by ve Vrběticích měli být do konce ledna, poté je nahradí pracovníci podniku Vojenské lesy a statky. Fyzickou ostrahu částečně nahradí kamerový systém.

Oba předloni vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, první výbuch v říjnu si vyžádal dva lidské životy, další sklad explodoval v prosinci. Policie exploze, po nichž následovaly stovky dalších výbuchů, vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Státní zástupce již podal kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu obžalobu na pět lidí a dvě firmy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video