Razie ve věznici Mírov: inspekce zadržela dva dozorce a šest civilistů | E15.cz

Razie ve věznici Mírov: inspekce zadržela dva dozorce a šest civilistů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policejní inspekce zadržela při víkendové razii ve věznici Mírov na Šumpersku osm lidí. Kriminalisté stále prohlížejí areál káznice a provádějí další domovní prohlídky, uvedla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radka Sandorová. Podle ní lze z taktických důvodů sdělit další podrobnosti až v úterý, kdy akce pravděpodobně skončí.

Zadržení by měli být dva dozorci a zbytek jsou civilní pracovníci věznice. „Zásah je náročný kvůli rozsáhlému prostoru věznice Mírov. Probíhají také domovní prohlídky a výslechy,“ uvedla mluvčí Sandorová.

GIBS naposledy zasahovala ve věznicích loni v listopadu. Policie tehdy obvinila v Ostravě-Heřmanicích 11 lidí. Dozorci a další lidé se údajně podíleli na krádežích mědi. Inspekce také našla při preventivní razii ve Valdicích mobilní telefony a bodné zbraně.

Věznice Mírov patří k nejtěžším nápravným zařízením v Česku. Jsou tam lidé odsouzení za zvlášť závažné trestné činy, nebezpeční recidivisté a například vězni, kteří uprchli z jiného vězení. Mírov patří mezi tři káznice, které mají zvláštní režim pro doživotně odsouzené.

Trest si zde odpykává například známý český vězeň Jiří Kajínek, kterému soud udělil v roce 1998 doživotí za dvojnásobnou vraždu. Kajínek, který dodnes tvrdí, že je nevinný a opakovaně žádal bez úspěchu o nový proces, se proslavil útěkem právě z věznice Mírov v říjnu roku 2000.

Policie jej dopadla po 40 dnech v Praze. V roce 2011 se do cely v Mírově vrátil, protože vězeňská služba u některých odsouzených nepravidelně střídá z bezpečnostních důvodů káznice.

:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video