Rekordní počet nových míst, nezaměstnaných v listopadu ubylo | E15.cz

Rekordní počet nových míst, nezaměstnaných v listopadu ubylo

Rekordní počet nových míst, nezaměstnaných v listopadu ubylo
Úřad práce (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
čap

Rekordní počet nových míst a méně lidí bez zaměstnání, tak hodnotí listopadový trh práce v České republice analytici. Nezaměstnanost v Česku v listopadu přesto zůstala na stejné úrovni jako v říjnu, tedy 7,1 procenta. Trh práce nyní ovlivní příchod zimy a konec sezónních prací.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška na trhu trvá příznivá situace. Proti loňskému listopadu je míra nezaměstnanosti o 0,6 procentního bodu nižší.

Počet lidí bez práce klesl o 2130 na 517 508. Volných míst meziměsíčně přibylo podle Úřadu práce ČR o 1180 na celkových 59 397. Lidí bez práce meziročně ubylo o 47 805, a míst naopak přibylo 21 896.

„Během listopadu se na trhu práce střetly dvě tendence. Jednou bylo tradiční ukončování sezónních prací, které přivedlo na úřady práce přibližně stejný počet klientů jako loni. Druhou byly oproti loňskému listopadu vyšší odchody z evidence úřadu práce, které byly výsledkem silnější tvorby nových pracovních míst,“ uvedl Sobíšek.

Poprvé od 2007

Dodal, že přes zlepšení v obsazování volných pracovních míst jejich počet v listopadu dále vzrostl. Stalo se poprvé od roku 2007, že v listopadu ubylo nezaměstnaných.

Výsledky na trhu práce předčily očekávání také podle analytika Petra Dufka z ČSOB. Stojí za nimi především růst ekonomiky a nepochybně i sezónní práce v odvětví obchodu připravujícího se na vánoční svátky, uvedl. „Díky solidnímu růstu vznikají v ekonomice poměrně rychle i nová pracovní místa. Jejich počet se přibližuje hranici 60 tisíc a tak na jedno místo nyní připadá v průměru devět uchazečů. Ještě před rokem to bylo patnáct. Počet nových míst je na šestiletém rekordu a stále přibývají,“ sdělil Dufek.

Nástup zimy

Již třetí měsíc po sobě je podle Sobíška letošní vývoj v počtu nezaměstnaných o 10 tisíc lidí příznivější než před rokem. „Meziroční pokles počtu lidí bez práce se tak přiblížil 50 tisícům, což už je změna, která má v ekonomice viditelné dopady do celkové soukromé spotřeby,“ konstatoval ekonom.

V prosinci a lednu půjde podle něj nezaměstnanost nahoru, jak velí sezónní trendy. Podíl nezaměstnaných by ale neměl překročit osm procent a vydrží-li současné příznivé ekonomické klima, měl by během jara klesnout pod sedm procent, dodal.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!