Resort spravedlnosti nabídl pro migraci objekt ve Vyšních Lhotách | E15.cz

Resort spravedlnosti nabídl pro migraci objekt ve Vyšních Lhotách

Děti uprchlíku v azylovém zařízení v Havířově.
Děti uprchlíku v azylovém zařízení v Havířově.
• 
ZDROJ: Sprava uprchlickych zarizeni Ministerstva vnitra

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo spravedlnosti může poskytnout pro příjem uprchlíků objekt ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Úřad původně uvažoval o tom, že tam udělá věznici. Novinářům to dnes řekl ministr Robert Pelikán a jeho náměstek Vladimír Zimmel. Podle ministerstva vnitra zatím nelze předjímat, zda nabídku přijme.

Ministerstvo spravedlnosti podle Pelikána spolupracuje s vnitrem, protože má k dispozici zakonzervovaný objekt. Z něj měla původně vzniknout věznice, protože se kapacity těchto zařízení opět naplňují.

„Nakonec jsme dospěli k názoru, že je logické ve chvíli, kdy se tu objevila potřeba zvýšit kapacity k ubytování pro uprchlíky, ho vnitru poskytnout,“ řekl novinářům Pelikán. Nárůst kapacity věznic podle něj bude muset ministerstvo vyřešit jiným způsobem.

Stovky míst

Ministerstvo vnitra má čtyři azylové zařízení s kapacitou zhruba 700 míst. Jde o přijímací a pobytová střediska v pražské Ruzyni, Zastávce u Brna, Kostelci nad Orlicí a Havířově. Jejich obsazenost je nyní zhruba poloviční. „Dále ministerstvo vnitra disponuje jedním zařízením pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem, jehož kapacita je 270 lůžek. Momentálně je zařízení obsazeno na zhruba 85 procent,“ sdělila dnes ČTK Hana Malá z tiskového odboru ministerstva.

Česko je prý na případný nárůst uprchlíků a navyšování kapacit standardně připraveno. Pro různé situace existují krizové plány. „Máme například obecně vytipované prostory, které je možné využít. V tuto chvíli je předčasné odhadovat, jaká z možných řešení budou aktuální,“ doplnila Malá.

Nepotřebný areál

Areál ve Vyšních Lhotách o rozloze 75 tisíc metrů čtverečních se dříve využíval jako zařízení pro uprchlíky. Otevřen byl v polovině 90. let, měl kapacitu 580 lůžek. Jeho součástí jsou ubytovací a administrativní objekty i skladovací prostory.

Pro ubytování uprchlíků nebyl objekt využíván od prosince 2009. V červenci 2011 ho Správa uprchlických zařízení prohlásila za nepotřebný. Ministerstvo jej proto nabídlo dalším složkám státu a státním organizacím. Loni v lednu o areál projevila zájem vězeňská služba, která spadá pod ministerstvo spravedlnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video