Rozhodnuto: Krabičky cigaret „vyzdobí“ 42 odstrašujících obrázků | E15.cz

Rozhodnuto: Krabičky cigaret „vyzdobí“ 42 odstrašujících obrázků

odstrašující obrázky na krabičky cigaret
odstrašující obrázky na krabičky cigaret
• 
ZDROJ: EU

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na krabičkách cigaret bude od května nově celkem 42 odstrašujících obrázků, ukazujících zdravotnické problémy, které jsou spojené s kouřením cigaret. Budou rozdělené do tří částí, střídat se budou po roce. Potvrdili to zástupci ministerstva zemědělství s tím, že cílem je snížit počet kuřáků v ČR o dvě procenta.

Nové nařízení bude platit pro celou Evropskou unii od 20. května, ministerstvo předpokládá, že jej zákonodárci stihnou schválit. Resort chce do května připravit a schválit finální znění vyhlášky, která stanoví podrobnosti, jako je velikost písma odrazujících nápisů na krabičkách. Všechny obrázky jsou na webu s evropskou legislativou.

Obrázky budou na krabičkách cigaret z obou hlavních stran a budou muset zabírat 65 procent obalu. Obrazová varování ukazují například mrtvolu v pytli s nápisem, že kouření způsobuje infarkt, či plíce s rakovinou. Drastické obrázky také ukazují dítě, které má dudlík s cigaretou a s informací, že u dětí kuřáků je vyšší pravděpodobnost, že začnou kouřit. Kuřáci se z obrázku s rodiči nad dětskou rakví také dozví, že kouření může zabít jejich nenarozené děti.

I na elektronických cigaretách

Varování bude muset být i na elektronických cigaretách. Určitou výjimku by podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měly mít doutníky. Novela navíc zakáže prodej cigaret s jinou než charakteristickou tabákovou příchutí. Zakázán bude i prodej orálního tabáku, tedy tabákového prášku, který se samovolně rozpouští v ústech. Výjimku na jeho prodej bude mít v rámci EU jen Švédsko.

Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně podoby krabiček zvýšit. Vládní novela ale počítá s tím, že změna bude znamenat pro výrobce jednorázové náklady ve výši 200 až 300 milionů korun. Novelu zákona o potravinách, která změny do české legislativy přináší, aktuálně projednává sněmovní zemědělský výbor.

odstrašující obrázky na krabičky cigaret Autor: EU

Britská dolní sněmovna odhlasovala jednotné krabičky cigaret

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video