Rusnok chce snížit poplatky za pobyt v nemocnici. Úpravu předloží po volbách | E15.cz

Rusnok chce snížit poplatky za pobyt v nemocnici. Úpravu předloží po volbách

Premiér Jiří Rusnok
Premiér Jiří Rusnok
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda Jiřího Rusnoka chce poslat do Sněmovny hned po volbách novelu o poplatcích za hospitalizaci, které k lednu zrušil Ústavní soud. Vláda rovněž novým poslancům podá návrh státního rozpočtu pro příští rok, který předpokládá schodek 112 miliard korun.

Ústavní soud zrušil k lednu stokorunový poplatek za den v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví původně uvažovalo o tom, že vládě dá zákonné opatření. Podle Rusnoka ale není úprava poplatků takové povahy, aby ji bylo nutné řešit touto cestou. Vládní návrh podle Rusnoka sníží poplatek na 60 korun za korun, z úhrad vyjme lidi do 18 let. Možný je prý i limit počtu dní v roce, po níž by pacienti platbu hradili.

„Formálně vzato pošleme Sněmovně ještě jednou tentýž státní rozpočet,“ pokračoval Rusnok. Nevyloučil, že úřednická vláda podá nové Sněmovny i další předlohy, konkrétní ale nebyl. „Uvidíme, s čím ministři přijdou,“ dodal. Rusnok by byl připraven stáhnout ze Senátu zákonné opatření o zvýšení plateb na zdravotní pojištění za státní pojištěnce, tedy například děti a důchodce. Postup by zvolil v případě, pokud by Senát zvedl částku nad vládní návrh, tedy nad 4,7 miliardy korun ročně navíc.

„Musel bych to udělat, protože bych se dostal do rozporu se schváleným návrhem státního rozpočtu,“ řekl Rusnok. Senát bude zákonné opatření schvalovat v polovině týdne. Úřednický premiér v demisi kritizoval v České televizi nynější znění zákona o zadávání veřejných zakázek a postavil se proti sloučení ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu, jak předpokládal plán minulé koaliční vlády. „Úspory s tím spojené jsou naprosto minimální,“ řekl Rusnok a celý tehdejší úsporný plán ve státní správě označil za virtuální záležitost.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.