Rusnok: Vědci špatně hospodaří. „Nesmyslná rétorika,“ kontruje akademie | E15.cz

Rusnok: Vědci špatně hospodaří. „Nesmyslná rétorika,“ kontruje akademie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér v demisi Jiří Rusnok opakuje nesmyslnou rétoriku některých průmyslových lobbistů, když tvrdí, že čeští vědci mají peněz dost, ale velmi špatně s nimi hospodaří, prohlásil šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Premiér dnes obvinil z mizerného hospodaření údajně špatně fungující akademie věd ČR a také systém hodnocení výsledků výzkumu.

Toto tvrzení předseda AV ČR považuje za šokující. Rusnokovo vyjádření rovněž zásadně odmítli i sociální demokraté a někteří vědci, naopak Svaz průmyslu a dopravy ČR premiéra podpořil.

„Docela mě šokovalo, když pan premiér v dnešních Hospodářských novinách víceméně opakuje naprosto nesmyslnou rétoriku Svazu průmyslu a dopravy nebo některých průmyslových lobbistů, kteří samozřejmě za vědu považují to, co jim přinese prospěch zhruba do jednoho roku,“ reagoval Drahoš.

Neefektivní akademie

Rusnok uvedl, že AV ČR je neefektivní a málo vydělává na vlastních patentech. Z jejích více než 50 ústavů by mohlo být jen 30. Premiér se domnívá, že musí nastat mnohem tvrdší hodnocení, průměrné a podprůměrné se prý nechává být a zůstává bez sankce. To je podle něj systém, který není dlouhodobě udržitelný. Rusnokova vláda počítá na rok 2014 s méně penězi na výzkum, než plánoval předchozí kabinet Petra Nečase.

Drahoš k tomu řekl, že premiéra už v srpnu seznámil s připravovanou strategií AV ČR a upozornil jej, že věda je stále financována pod průměrem Evropské unie a financování akademie klesá, což komplikuje nákupy větších přístrojů pro výzkum. „Toto všechno jsem panu premiérovi vysvětlil a rozešli jsme se ve velmi přátelském duchu,“ dodal Drahoš.

Podle místopředsedkyně ČSSD Aleny Gajdůškové by měl premiér, byť v demisi, velmi vážit svá slova. Likvidovat jedno z nejvýznamnějších pracovišť s mezinárodním přesahem, jako je Akademie věd ČR, které pro to vytváří předpoklady, je podle ní neodpovědné vůči budoucímu vývoji.

Takový závan proti akademii čas od času je

Podle historika Františka Šmahela bylo Rusnokovo vyjádření neuvážené. „Jako by byl bez informací o tom, co se v AV ČR vlastně děje. Já tento vývoj sleduji čtvrt století a jsem jeho součástí, tak vím, že čas od času takový závan proti akademii je, a je zajímavé, že jenom proti akademii, která může vykázat výsledky. Je pozoruhodné, že se to vede proti těm, kteří skutečně bádají,“ řekl Šmahel, který je favoritem na letošní Národní cenu vlády Česká hlava.

Svaz průmyslu a dopravy ČR naopak uvedl, že některé výzkumné instituce, zejména AV ČR, jsou nedostatečně efektivní a málo vydělávají na svých patentech. Ve světě právě patenty jsou podle SP ČR uznávány jako důležité pro konkurenceschopnost země. Akademie věd ČR musí podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka být řízena manažersky.

Holý by dnes peníze nedostal

Za příklad excelence považuje Ústav organické chemie a biochemie AV ČR zesnulého profesora Antonína Holého, který se na celkových výnosech AV ČR podílí přibližně 88 procenty.

Kdyby profesor Holý ale podle Drahoše bádal dnes a fungovaly by představy premiéra Rusnoka, asi by žádné peníze na výzkum nedostal, protože jeho licence jsou výsledkem třicetiletého základního výzkumu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video