Snímek orangutaní matky s umírajícím potomkem vyhrál soutěž o fotografii roku | e15.cz

Snímek orangutaní matky s umírajícím potomkem vyhrál soutěž o fotografii roku

lie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vítězem soutěže Czech Press Photo v kategorii fotografie roku se stal snímek zachycující orangutaní matku s umírajícím potomkem. Organizátoři soutěže rozhodli o vítězství snímku Lukáše Zemana na slavnostním ceremoniálu při předávání cen 24. ročníku soutěže v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Snímek byl pořízený na Borneu. Mezinárodní porota vybrala oceněné mezi šesti tisíci přihlášenými příspěvky od více než čtyř stovek autorů.

„Znečištění, zničení přirozeného prostředí a vyčerpání ozonové vrstvy jsou některé z příkladů, jak měníme naši planetu na neúrodnou skálu. Pokud umře příroda, tak zemře i lidská rasa. Proto je pro porotu tento snímek nejsilnější ze všech přihlášených,“ shrnul prohlášení mezinárodní poroty, její člen - fotograf deníku The New York Times Joao Silva.

„Na Borneo jsem se vydal, protože ho považuji za jednu z posledních lokací, kde je možné pozorovat orangutany ve volné přírodě. Na území celého ostrova dochází k neustálému střetu mezi přírodou národních parků a rychle se rozrůstajícími palmovými plantážemi a také dalším průmyslem, zejména uhelnými doly,“ řekl autor vítězné fotografie Zeman.

Fotografii pořídil v národním parku Tanjung Puting, který je oddělený řekou od obrovské plantáže palmy olejné. „Zde zůstává pouze úzký pruh původní vegetace, ve kterém tato zvířata nemají dostatek potravy ani životního prostoru, a tak jsou zde v podstatě uvězněna. Samice orangutana z fotografie byla zhruba dvacet metrů před námi. Několik desítek minut jsme pozorovali, jak si přehazuje bezvládné mládě z ruky na ruku a ono nereaguje,“ popisuje vznik fotografie Zeman.

Na vyhlášení výsledků navazuje výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí, která na Staroměstské radnici potrvá od 21. listopadu až do 30. ledna. Výstava bude otevřena každý den od deseti do devatenácti hodin.

Podívejte se i na další soutěžní fotografie:

Autor: lie

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery