Sobotka úkoluje Babiše, do ledna chce novelu rozpočtových pravidel | E15.cz

Sobotka úkoluje Babiše, do ledna chce novelu rozpočtových pravidel

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kvůli čerpání evropských dotací chce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po ministerstvu financí novelu rozpočtových pravidel. Aby ji vláda stihla do konce mandátu prosadit ve Sněmovně, musí ji na úrovni kabinetu projednat nejpozději do konce ledna. Sobotka to dnes řekl novinářům.

"Bohužel ministerstvo financí zatím nebylo schopno předložit do vlády novelu, která by reagovala na rozsudek Nejvyššího správního soudu z podzimu 2015," uvedl Sobotka. Je to podle něj problém řady resortů.

"Jde o to, jak přesně nastavit rozpočtová pravidla poskytování dotací tak, aby tam nebyl konflikt se správním řádem," popsal Sobotka chybějící normu po dnešním jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF).

Novelu po úřadu ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše chtěl Sobotka už v létě. Ministerstvo pak návrh normy, která by měla podrobněji upravit proces poskytování dotací a možnost odvolání neúspěšných žadatelů, předložilo v říjnu. Kabinet ale na základě vyjádření vládní legislativy novelu nepřijal kvůli neústavnosti a chaotičnosti. Ministerstvo financí tehdy odmítlo, že současná rozpočtová pravidla ohrožují čerpání dotací.

Pozitivně dnes Sobotka hodnotil zrychlení čerpání peněz z evropských fondů. Mezi tři nejlepší operační programy podle něj nyní patří programy zaměstnanost, rozvoj venkova a technická pomoc. K 1. prosinci byly vypsány výzvy na zhruba 65 procent objemu peněz, které má Česko k dispozici na nové programové období. "Cílem ke konci roku je dostat se co nejblíže k 70 procentům celkové alokace. Je to důležitý předpoklad pro to, aby se nemusely vypisovat výzvy na poslední chvíli," uvedl premiér. Ve třetím období pro roky 2014 až 2020 je k dispozici zhruba 650 miliard korun.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video