Střelba na Klause nebyla atentát, ale zoufalý krok, říká pachatel | E15.cz

Střelba na Klause nebyla atentát, ale zoufalý krok, říká pachatel

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Páteční střelba z plastové pistole na prezidenta Václava Klause v Chrastavě nebyl pokus o atentát, ale zoufalý krok obyčejného člověka. V Liberci to řekl šestadvacetiletý Pavel Vondrouš, který v pátek na prezidenta několikrát vystřelil a lehce ho zranil. S tím, že by mohl Klause poranit vůbec nepočítal, překvapilo ho to. Svého činu ale nelituje. Je připraven přijmout trest.

Vondrouš dnes přiznal, že se na svůj čin zhruba dva týdny připravoval. „Moc času jsem neměl a ani nejsem cvičený na takové věci. Jsem obyčejný dělník a tak jsem si jen nějakým způsobem natrénoval v lese střelbu,“ popsal přípravu útoku.

Klause si vybral proto, že ho považuje za jednoho z lidí, kteří stojí za současným špatným stavem České republiky. „Nebylo to namířeno jen proti němu, ale proti celému systému,“ vysvětlil. S tím, že může prezidentovi ublížit, nepočítal. „Docela mě překvapilo, když jsem viděl fotky, zbraň jsem zkoušel i sám na sobě,“ řekl Vondrouš.

Ve svém prohlášení kritizoval Vondrouš nerovný přístup veřejné moci k občanům. „Ministr financí Miroslav Kalousek fackuje lidi na ulici a neskončí jako já v cele předběžného zadržení, ani není obviněn z výtržnictví. Lobbista Roman Janoušek zase těžce zraní v opilém stavu řidičku a neskončí v cele předběžného zadržení. Já jsem tam strávil mnoho hodin a byl mi zabaven osobní počítač a můj mobil. Obviněn jsem byl z výtržností,“ poukazuje Vondrouš.

O celém incidentu koluje na internetu řada vtipů:

Jak uvedl, chtěl svým útokem upozornit na jednání vlády, která zdaleka překračuje hranice, jež mohou občané tolerovat. „Tento systém zcela selhává a na to je nutno důrazně upozornit,“ řekl Vondrouš. Daně podle něj platí hlavně pracující a jako protislužbu dostávají stále horší veřejnou správu a omezenější sociální služby. „Nečinnost je v této situaci zločinem a ne to, co jsem udělal já,“ zdůraznil Vondrouš, který žije sám v libereckém podnájmu. Pracuje jako svářeč u stavební firmy. Od jara byl členem KSČM, byl ale pasivní a neplatil členské příspěvky. Proto ho počátkem září komunisté vyloučili.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video