Toman: Kontroly hovězího jsou nezbytné, polskému dozoru nedůvěřujeme | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Toman: Kontroly hovězího jsou nezbytné, polskému dozoru nedůvěřujeme

ČTK

Kontroly zdravotní nezávadnosti hovězího masa dováženého z Polska jsou podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) nutné. Česko podle něj nadále nedůvěřuje polskému systému dozoru nad potravinami. Dodal, že nechce vyvolávat obchodní válku, ale chránit zdraví všech českých spotřebitelů. Reagoval tak na vyjádření polského ministra zemědělství Jana Krzysztofa Ardanowského, který pohrozil, že pokud bude ČR jeho zemi „vydírat“, může začít s kontrolami českého piva.

„Slova polského ministra, že problém zveličujeme, považuji za snahu odvrátit pozornost od skutečného problému. Už před třemi týdny jsem jej upozornil, že přetrvává naše nedůvěra v polský systém dozoru nad potravinami a jsme připraveni přijmout v případě nutnosti další opatření. Pokud se na náš trh dostalo sedm set kilo masa s nebezpečnou salmonelou, bylo jasné, že musíme reagovat,“ dodal ministr.

Toman zároveň požádal svůj polský protějšek o telefonický rozhovor, zaslal mu také dopis. Po víkendu by se měl setkat s polskou velvyslankyní Barbarou Ćwiorovou.

Hovězí z Polska začne plošně kontrolovat stát, veterináři našli v mase bakterie salmonely

V Česku ve čtvrtek začala platit mimořádná veterinární opatření pro dovoz polského hovězího masa. Příjemci ho musí nechat vyšetřit v akreditované laboratoři na bakterie salmonely. Žádnou zásilku nesmějí uvést na trh dříve, než dostanou vyhovující výsledky.

Někteří obchodníci přestávají hovězí v Polsku nakupovat. „Cílem přijímaných opatření není zákaz obchodování s žádným z členských států, tedy ani s Polskem, protože volný pohyb zboží je základním pilířem fungování EU. Případný zákaz dovozu by musel být koordinován s Evropskou komisí a ostatními členskými státy, aby se zabránilo dovozu masa přes další země,“ dodalo ministerstvo.

Kvalita restaurací v Česku roste. Maso zaměnilo jen několik z nich, říká šéf asociace Stárek

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!