V ČSA hrozí propouštění a snižování platů | e15.cz

V ČSA hrozí propouštění a snižování platů

ČSA
ČSA
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení Českých aerolinií vypovědělo kolektivní smlouvu s odbory. Management jí vypověděl po šesti měsících, přestože měla platit dva roky. Uvedla to dnes Česká televize.

Vedení aerolinek chce prý snížit náklady, zaměstnanci se bojí výpovědí či nižších mezd. Odboráři mají na uzavření nových podmínek šest měsíců.

ČSA jsou dlouhodobě ztrátové. Letos v dubnu do firmy vstoupil jihokorejský dopravce Korean Air, který získal 44 procent akcií ČSA.

Kolektivní smlouvu s odbory ČSA podepsaly loni v prosinci. Konkrétní změny tehdy společnost neuvedla, zástupci odborů ale oznámili, že se například dohodli na zmrazení platů výměnou za záruku zaměstnanosti. Po nynějším vypovězení smlouvy ale musí odbory vyjednat nové podmínky.

„Vzhledem k vývoji situace na trhu letecké dopravy v Evropě a makroekonomickému vývoji v České republice i ve světě se musí i České aerolinie neustále přizpůsobovat, zejména svojí nákladovou strukturou,“ řekl České televize mluvčí ČSA Daniel Šabík.

V ČSA je v současnosti podle televize nadbytečných 35 z celkových 244 pilotů. Odbory ale jakékoli propouštění odmítají.

„Nehodláme souhlasit s propouštěním pilotů a dalším snižováním mezd,“ řekl prezident odborové organizace pilotů CZALPA Stanislav Fiala. Stávku ale odboráři neplánují. Cestujících se podle vedení aerolinek chystané změny nedotknou. Neplánuje se snižování počtu destinací ani linek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video