Vnitrostranický souboj? Chovanec dal vyšetřovat Zimolu | E15.cz

Vnitrostranický souboj? Chovanec dal vyšetřovat Zimolu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministr vnitra Milan Chovanec dal vyšetřovat svého kolegu z ČSSD Jiřího Zimolu, jihočeského hejtmana. Chovanec pověřil policejního ředitele a Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), aby prošetřili anonymní e-mail, který byl směřován právě na Zimolu. Ten s informací přišel. Podle udání hejtman mimo jiné dostával od policie informace o předem chystaných zásazích. Zimola prohlásil, že veškerá obvinění v e-mailu jsou vymyšlená.

"Nad tím anonymem jsem chtěl původně mávnout rukou. Šlo evidentně o podvrh s rysy duševní poruchy jeho tvůrce. Ale vzhledem k tomu, že některá média o kauze stále informují, a protože ministr vnitra Chovanec se k ní seriózně vyjadřuje, musím reagovat i já," uvedl Zimola.

V anonymním e-mailu stojí, že jihočeský hejtman pro komunikaci ohledně aktivit spojených s ovlivňováním tendrů na krajské silnice užívá soukromou poštovní schránku. Do ni mu podle anonymu přišla s pětidenním předstihem i informace o chystaném zásahu policie ve firmě Technická správa komunikací.

Zimola však uvedl, že takový soukromý e-mail vůbec nepoužívá. "Požádal jsem google, aby prověřil zneužití mého jména ve falešném účtu a identifikoval osoby, které jsou za založením schránky zodpovědné," řekl. Věří, že vyšetřování policie a GIBS přinese výsledek.

"Mimochodem u většiny fotografií použitých v anonymním mailu lze jednoduše dohledat, odkud a kdy byly staženy. Tyto odkazy mám připravené a rád je poskytnu policii," uvedl Zimola. Anonym dokládal například obrázky hejtmanova rekreačního domu, který si dal stavět v Lipně nad Vltavou. Otázky se vznášejí zejména nad cenou pozemku.

Kvůli tomu kritizoval Zimolu i předseda opoziční ODS Petr Fiala. Vyzval premiéra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, aby přiměl jihočeského hejtmana k vysvětlení kauzy. Přeseda vlády v pondělí uvedl, že Zimola jako zkušený politik těšící se velké důvěře občanů musí počítat s tím, že jsou na něj kladeny vyšší nároky ohledně nakládání se svým majetkem. Přepokládá proto, že hejtman všechny pochybnosti rozptýlí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.