Východisko z patové situace? Pražská TOP 09 vyzvala ANO k samostanému jednání | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Východisko z patové situace? Pražská TOP 09 vyzvala ANO k samostanému jednání

Východisko z patové situace? Pražská TOP 09 vyzvala ANO k samostanému jednání
Václav Novotný
• 
ZDROJ: MHMP

ČTK

Pražská TOP 09 vyzvala ANO ke společnému a samostatnému jednání o magistrátní koalici. Teprve až se dohodnou, měly by dva nejsilnější kluby vybírat dalšího partnera. Po večerní schůzce TOP 09, ANO a ČSSD to řekl šéf zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Podle něj je tato cesta jediným východiskem z patové situace. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ale tvrdí, že ANO bude dál jednat se všemi stranami.

Praha je bez koalice už víc než tři měsíce. Spolupráce ANO, ČSSD a Trojkoalice (STAN, SZ a KDU-ČSL) skončila v říjnu. Od té doby se stranám nic vyjednat nepodařilo. ANO a ČSSD už dřív deklarovaly společný postup. Podle Novotného zase TOP 09 postupuje ve spolupráci s ODS a Trojkoalicí. „Vytvořila se tak patová situace,“ uvedl.

„Myslíme si, že by TOP 09 měla jednat s ANO jako rovný s rovným. Formát, kdy ANO chodí na schůzky v bloku s ČSSD, nám nevyhovuje,“ doplnil. Pro TOP 09 podle Novotného dál zůstává nepřekročitelnou překážkou Krnáčová v roli primátorky. Dnes se ale její setrvání neřešilo. Další schůzka by prý měla být pravděpodobně ve středu.

„Už dlouho jsme avizovali, že máme zájem na vytvoření silného a stabilního uskupení, které tu bude fungovat po zbytek volebního období. To samozřejmě znamená, že jednáme se všemi, tedy i se zástupci TOP 09,“ uvedla primátorka. K požadavku TOP 09 se nevyjádřila. „Šlo o první schůzku, během které jsme si chtěli především ujasnit, že si vzájemně máme co nabídnout a že další jednání budou mít smysl,“ doplnila. Podle ní se strany domluvily, že se nad konkrétními požadavky sejdou příští týden. „Nadále však platí, že chceme pokračovat v rozhovorech i s ostatními stranami,“ doplnila.

Jednotlivé koaliční schůzky pravděpodobně pokračují dál. Na úterní ráno je naplánováno jednání ANO, ČSSD a Trojkoalice. Pro ovládnutí většiny v pětašedesátičlenném zastupitelstvu musí koalice v Praze získat minimálně 33 hlasů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!