Web státních maturit napadli hackeři, studentům zkomplikovali přípravy | E15.cz

Web státních maturit napadli hackeři, studentům zkomplikovali přípravy

Na potítku. Také Veronice Javůrkové, studentce oktávy
Matičního gymnázia v Ostravě, začala ústní zkouška maturity
Na potítku. Také Veronice Javůrkové, studentce oktávy Matičního gymnázia v Ostravě, začala ústní zkouška maturity
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Webové stránky maturitního centra Cermat nefungují. Od soboty čelí útoku hackerů, kteří uživatelům blokují přístup na stránky. Jde o takzvaný DDoS útok, který velkým množstvím zasílaných dotazů zahltí napadený web a snaží se jej vyřadit z provozu. Nedávno byli útoku vystaveni mobilní operátoři, některé banky a další instituce.

„Útočníci by si měli uvědomit, že svým jednáním nepoškozují Cermat. Doplatí na něj pouze maturanti, kteří se připravují na zkoušku a na webových stránkách si chtěli vyzkoušet ilustrační testy, nebo hledali další informace, které jim mohou pomoci maturitu úspěšně zvládnout,“ uvedl mluvčí Cermatu Petr Habáň. Maturity přitom začnou příští týden ve čtvrtek.

Mluvčí ministerstva školství Marek Zeman sdělil, že útok hackerů nemůže nijak ohrozit přípravu a průběh maturit. Zkušební dokumentace již byla na školy distribuována a maturanti se nemusí obávat jakýchkoli komplikací, uvedl.

Habáň dodal, že proti útoku tohoto typu neexistuje efektivní obrana. Nelze odhadnout, kdy budou stránky www.novamaturita.cz opět dostupné. Cermat proto zvažuje zveřejnění nejdůležitějších informačních příruček a ilustračních testů alternativním způsobem.

„Abychom usnadnili přípravu maturantům, zveřejnili jsme alespoň ilustrační testy a příručku Žákovský průvodce maturitní zkouškou 2013 prostřednictvím facebookoveho profilu Udělám maturitu,“ uvedl Habáň.

Testy společné části maturit se budou psát od 2. do 9. května. Ústní zkoušky se uskuteční od 16. května do 10. června.

Jan Sedlák: Hloupá média, neschopný stát a vysmátí hackeři

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.