Za průměrný plat si Češi koupí o polovinu méně elektřiny než v roce 1995 | E15.cz

Za průměrný plat si Češi koupí o polovinu méně elektřiny než v roce 1995

Elektřina
Elektřina
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Čeští spotřebitelé si za průměrný plat koupí o 42 procent méně elektřiny než v roce 1995. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil dodavatel energií Bohemia Energy. Podle údajů Českého statistického úřadu přitom ve stejném období vzrostla spotřeba elektřiny na jednoho obyvatele o 15 procent.

Podle studie bylo možné v roce 1995 koupit za průměrný plat 7,51 megawatthodiny elektřiny. V roce 2000 se objem energie, kterou lze koupit za průměrný plat, snížil na 5,06 megawatthodiny. Minimální hodnoty dosáhl tento poměr v roce 2009, kdy bylo možné koupit za průměrný plat 4,22 megawatthodiny elektřiny, loni to bylo 4,3 megawatthodiny.

Průměrný hrubý plat se ve sledovaném období zvedl na trojnásobek z 8266 korun na 25 101 korun. Ceny elektřiny ale rostly ještě rychleji: v roce 1995 stála jedna megawatthodina průměrně 1100 korun, zatímco loni už 5840 korun.

Nákupní index: udává, kolik MWh elektřiny je možné koupit za průměrný měsíční plat

Nákupní index: udává, kolik MWh elektřiny je možné koupit za průměrný měsíční plat Autor: Bohemia Energy

Studie zároveň upozorňuje, že v současnosti tvoří větší část z celkové ceny elektřiny její regulovaná složka, tedy poplatky za distribuci a za podporu obnovitelných zdrojů. „Dlouhou dobu bylo oficiálně udáváno, že poměr mezi regulovanými složkami ceny elektřiny a cenou za silovou elektřinu je zhruba 50 : 50. Náš poměrný index však ukazuje, že pro největší skupinu domácností, odběratele se sazbou D02, to neplatilo minimálně od roku 2006,“ uvedl jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

„Nejvíce peněz domácnosti neplatí za výrobu elektřiny nebo její prodej, ale za to, že jim ji někdo dopraví,“ uvedl dále Písařík. Na celkové ceně elektřiny se podle něj poplatek za distribuci podílí ze 48 procent, ze 14 procent pak podpora obnovitelných zdrojů. Silová elektřina podle Bohemia Energy loni tvořila 36 procent celkové ceny pro zákazníky.

Kolik procent z celkové ceny elektřiny tvoří cena za silovou elektřinu

Kolik procent z celkové ceny elektřiny tvoří cena za silovou elektřinu – vývoj Autor: Bohemia Energy

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.