Zeman: Migranti sjednocují českou společnost, proti jsou jen „pražské štěkny“ | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zeman: Migranti sjednocují českou společnost, proti jsou jen „pražské štěkny“

Zeman: Migranti sjednocují českou společnost, proti jsou jen „pražské štěkny“
Uprchlíci
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Migrační krize podle prezidenta Miloše Zemana sjednocuje českou společnost. Kdo podle něj schvaluje příliv imigrantů v rozporu s dublinskými dohodami, schvaluje trestný čin. Zeman to dnes řekl v rozhovoru ČTK. Český prezident patří k dlouhodobým odpůrcům přijímání uprchlíků z islámských zemí.

Zeman odmítá, že migrační krize rozděluje společnost. „Vůbec nerozděluje. Na jedné straně je takzvaná pražská kavárna, které já soukromě říkám pražské štěkny, a na druhé straně je 90, možná 95 procent české společnosti,“ řekl Zeman.

Migrační krize podle něj není něco, co českou společnost rozděluje, ale naopak spojuje. „I lidé, kteří mají na jiné záležitosti naprosto odlišné názory, se vcelku shodují, pokud jde o názory na ilegální imigraci. protože vy víte, že podle dublinských dohod každý, kdo vstoupí na území bezpečného státu, má povinnost požádat o azyl, ale nemá si vybírat ten stát. Jinými slovy, ti, kdo schvalují příliv imigrantů v rozporu s dublinskými dohodami, schvalují trestný čin,“ poznamenal prezident.

Mediální přestřelky

Zeman se dnes zúčastní jednání Bezpečnostní rady státu, kde otázka migrace bude jedním z hlavních témat. Co členům bezpečnostní rady řekne, nechtěl přiblížit. „Já řeknu svůj názor především členům Bezpečnostní rady státu, protože si myslím, že mediální přestřelky mezi vládou a prezidentem ničemu nepomáhají,“ uvedl. „Protože ten názor znáte, tak ho mohu shrnout do jedné věty: Ten, kdo se příliš hrbí, se nakonec začne plazit,“ dodal Zeman.

Český prezident dlouhodobě odmítá povinné kvóty Evropské komise na přerozdělení uprchlíků. Je také zastáncem rozmístění české armády na hranicích, které by měli vojáci hlídat proti uprchlíkům.

Sobotka: Hysterie a izolace nám v otázce uprchlické krize nepomohou

Zeman přivítal vyslání 25 českých vojáků na ostrahu maďarských hranic. „Každý krok, ať už velký nebo malý, je pozitivní. Něco jiného je vyjadřovat verbální podporu, něco jiného je poskytnout skutečnou podporu, takže já si tohoto kroku vážím a nevylučuji, že se rozsah této podpory bude zvyšovat,“ řekl prezident.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!