Zlínský soud zmírnil tresty sedmi aktérům kauzy metanol

Jeden z aktérů kauzy metanol Robert Sedlařík

Jeden z aktérů kauzy metanol Robert Sedlařík Zdroj: ctk

Krajský soud ve Zlíně uložil sedmi obžalovaným v metanolové kauze, kvůli níž zemřelo asi 50 lidí, za ohrožování zdraví závadnými potravinami tresty 5,5 až devět let vězení. Tresty jim tak výrazně snížil, loni v květnu jim za obecné ohrožení ukládal tresty od osmi do 21 let. Olomoucký vrchní soud po jejich odvolání rozsudek zrušil a věc vrátil do Zlína.

„Nalézací soud nadále zastává názor, že trestná činnost vykazuje znaky obecného ohrožení, kdy došlo k ohrožení života a zdraví velkého množství osob. Na druhé straně tu máme závazný právní názor odvolacího soudu,“ uvedl v odůvodnění předseda senátu Radomír Koudela. Rozsudek je ve dvou případech pravomocný. Zbylí obžalovaní se jednání nezúčastnili, budou tak stejně jako státní zástupce moci využít lhůtu pro podání odvolání.

Nejvyšší, devítiletý, trest soud uložil Martinu Jiroutovi z Trutnovska, který byl obžalován z obecného ohrožení. Jirout údajně distribuoval otrávený alkohol na Jičínsko a na Ostravsko. Podle státního zástupce Romana Kafky je jeho jednání na hraně úmyslného obecného ohrožení. Loni soud Jiroutovi, jemuž hrozilo 12 až 20 let i výjimečný trest, uložil 16 let.

Šest mužů bylo obžalováno z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Pět z nich čelilo sazbě pět až 12 let. Alexander Jordán a Martin Cekota ze Zlína dostali loni 13 let a 13,5 roku, dnes soud uložil Jordánovi osmiletý trest a Cekotovi osm let a jeden měsíc. Další Zlíňan Aleš Svoboda minule dostal 12 let, nyní ho soud poslal za mříže na 5,5 roku.

Svoboda trest stejně jako státní zástupce přijal, je tak pravomocný. Jordán údajně převzal od hlavního distributora Jiřího Vaculy otrávenou směs, z níž Svoboda vyrobil alkohol a dodal provozovateli večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy Cekotovi. Tři lidé po vypití tohoto alkoholu zemřeli.

Tresty pro podnikatele

Trest 8,5 roku uložil zlínský soud jednateli firmy Vapa Drink Viktoru Koláčkovi z Týna nad Bečvou a na stejnou dobu poslal do vězení podnikatele z Bystřice pod Hostýnem Libora Vanderku. Koláček přitom loni dostal 21 let a Vanderka 20,5 roku. Koláček údajně převzal 2000 litrů směsi, ze které vyrobil závadný alkohol. Většinu odebral Robert Sedlařík, majitel firmy Verdana, která byla výhradním distributorem Likérky Drak.

Díky zásahu policie se ale ke spotřebiteli alkohol s jedovatým metanolem nedostal. Další alkohol, který Koláček vyrobil, Vanderka podle Kafky dodal do Čech, kde po jeho vypití zemřeli dva lidé. Sedlaříkovi, který si odpykává pětiletý trest za daňový únik, hrozilo až osm let vězení. Osm let mu zlínský soud uložil loni, dnes však dostal i za daňový únik souhrnný trest o délce 5,5 roku. Sedlařík stejně jako Svoboda s trestem souhlasil, ten tak nabyl právní moci.

Zákaz činnosti

Soud dnes navíc všem sedmi mužům zakázal činnost v obchodování s alkoholickými nápoji. Na deset let zakázal nákup a prodej alkoholu Jiroutovi, Jordánovi, Cekotovi, Koláčkovi a Vanderkovi, zatímco Svoboda a Sedlařík odešli s kratším, sedmiletým zákazem. Sedlařík navíc nesmí po šest let působit ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev.

Obhájci většinou tvrdili, že se jejich klienti dopustili ohrožování zdraví závadnými potravinami z nedbalosti s mírnější sazbou. Advokáti Jordána a Cekoty žádali zproštění obžaloby, které jako variantu zmínila i právnička Jirouta, jenž distribuci závadného alkoholu odmítl. Vinu odmítli i Jordán a Vanderka, který alespoň stejně jako Sedlařík, Koláček a Svoboda celé věci litoval. Svoboda a Koláček litovali i svého jednání. Cekota k soudu nepřišel.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Hlavním míchačům směsi Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi vrchní soud potvrdil pravomocně za obecné ohrožení doživotní trest, patnáctiletý trest přijal hlavní distributor otrávené směsi Vacula.

Počátek kauzy se datuje do přelomu srpna a září 2012
Přelom srpna a září 2012 - Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian dodali podle žalobce asi 10 tisíc litrů směsi s jedovatým metanolem (oficiálně nakoupeným k výrobě náplně do ostřikovačů) Jiřímu Vaculovi. Ten z části vyrobil rum a vodku, zbytek prodal překupníkům.
3. září 2012 - Objevila se první oběť jedovatého alkoholu, v Havířově zemřel po jeho požití dvaašedesátiletý muž. V nemocnici později zemřela i jeho partnerka.
12. září 2012 - Do tohoto dne zabil metylalkohol již 18 lidí, většinou na severní Moravě. Vláda na úmrtí reagovala zákazem prodeje více než 30procentního alkoholu ve stáncích.
14. září 2012 - Ministerstvo zdravotnictví zakázalo prodej lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území ČR, o týden později přibyl i zákaz exportu.
20. září 2012 - Policie v Opavě zajistila tisíce litrů tekutiny, kterou tvořil z poloviny metanol a z druhé etanol.
- Otevřela se cesta k uvolnění zákazu prodeje tvrdého alkoholu, když ministerstvo financí vydalo vyhlášku o nových kolcích pro lihoviny.
24. září 2012 - Policisté zveřejnili první výsledky pátrání a oznámili, že obvinili dva lidi z Moravskoslezského kraje z obecného ohrožení kvůli namíchání otrávené směsi.
28. září 2012 - Do českých obchodů se vrátil tvrdý alkohol, nejprve ten vyrobený do konce roku 2011. Novější lihoviny mohly do prodeje po splnění administrativních požadavků. Zmírnění zákazu se týkalo i vývozu.
30. září 2012 - Státní zástupce Roman Kafka řekl, že dva obvinění muži byli jediným zdrojem jedovaté směsi.
16. srpna 2013 - V prvním veřejném procesu v metanolové kauze poslal ostravský krajský soud nepravomocně na osm let do vězení dva muže, kteří dali do oběhu 80 litrů alkoholu. Zavinili tak smrt jednoho člověka a čtyřem způsobili závažné zdravotní problémy. Už předtím odešli od soudů s nižšími tresty drobnější obchodníci s jedovatým alkoholem.
17. září 2013 - Prezident podepsal zákon o povinném značení lihu, který zavedl nová pravidla pro prodej lihovin. Mimo jiné výrazně zmenšil povolené balení alkoholu a od 17. dubna 2014 zavedl prodej lihovin jakožto koncesovanou živnost.
31. října 2013 - Ministerstvo zdravotnictví odvolalo poslední omezení související s metanolovou kauzou.
22. listopadu 2013 - Zlínská policie ukončila vyšetřování hlavní větve metanolové kauzy, ve které čelí obvinění 31 lidí, sedm z nich pro úmyslné obecné ohrožení.
10. ledna 2014 - Zlínský státní zástupce Kafka podal obžalobu v hlavní větvi metanolové kauzy.
28. února 2014 - V nemocnici v Novém Městě na Moravě zemřel muž ze Žďárska (58), zatím poslední ze 48 obětí jedovatého alkoholu.
3. března 2014 - Krajský soud ve Zlíně začal projednávat hlavní větev metanolové kauzy. Státní zástupce obžaloval 31 lidí, hlavní líčení se však týkalo jen deseti z nich. Kromě zlínského krajského soudu dostaly část kauzy na starosti i soudy v dalších městech na Moravě a ve Slezsku.
21. května 2014 - Krajský soud ve Zlíně uložil míchačům jedovaté směsi Křepelovi a Fianovi za obecné ohrožení doživotí. Hlavnímu distributorovi otráveného alkoholu Jiřímu Vaculovi ze Zlínska, který pomohl případ objasnit, soud za obecné ohrožení uložil 15 let vězení, mnohaleté tresty dostalo i dalších sedm mužů v hlavní, tzv. zlínské větvi kauzy. Jen Vacula trest přijal, ostatní se odvolali.
29. září 2014 - Krajský soud ve Zlíně začal projednávat ostravskou větev metanolové kauzy. Ze sedmi obžalovaných byli tři obžalováni z obecného ohrožení, za které jim hrozí 12 až 20 let nebo výjimečný trest včetně doživotí. Jednání by mělo vyvrcholit koncem února, s rozsudky soud vyčkával mimo jiné na rozhodnutí odvolacího olomouckého vrchního soudu, ke kterému se odvolala většina odsouzených v hlavní větvi kauzy.
20. ledna 2015 - Bylo oznámeno, že olomoucký vrchní soud zrušil v neveřejném jednání rozsudek nad sedmi obžalovanými v hlavní části kauzy a jejich případ vrátil zpět zlínskému krajskému soudu.
4. února 2015 - Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání Křepely a Fiana a potvrdil jim tak doživotní tresty.
15. dubna 2015 - Krajský soud ve Zlíně uložil šesti obžalovaným v ostravské větvi kauzy tresty vězení od 5,5 do 8,5 roku. Sedmého muže zprostil viny.
13. května 2015 - Krajský soud ve Zlíně snížil sedmi obžalovaným v hlavní větvi tresty z původních osmi až 21 let, které jim vyměřil v květnu 2014, na pět a půl až devět let.