57

fotografií

Nejvyšší budovy Česka. Brněnská N Tower, pražské City Empiria i dominanta Mostu. A co Ostrava?

U

Už bezmála 10 let je nejvyšší budovou Česka se 111 metry N Tower v Brně, o prvenství však může brzy přijít. V Ostravě by totiž mohla vyrůst hned dvakrát vyšší budova. A nezaostávají ani naši sousedé. Na Slovensku už pomalu roste první mrakodrap v zemi, který bude měřit 168 metrů. Jaké jsou další nejvyšší budovy Česka?

Brněnská dominanta N Tower před osmi lety o dva metry sesadila z trůnu pražskou City Tower, která se začala stavět už v roce 1983 jako zamýšlené sídlo Československého rozhlasu. Praha si ale i přesto jedno prvenství uchovala, díky V Tower (104 m, 30 pater, 130 bytů) se pyšní alespoň nejvyšším bytovým domem v Česku. A pokud bychom budovy v Česku seřadily podle jejich nejvyššího bodu, pak by zvítězila City Empiria (původně sídlo podniku zahraničního obchodu Motokov) na Pankráci, jejíž celková výška je 132 metrů.

Za zmínku stojí i pátá nejvyšší budova Česka SaS group Tower (96 m, původně SHD Komes), která stojí v Mostu a po svém dokončení v roce 1984 se jednalo o nejvyšší budovu v tehdejším Československu.

Česko by se však již brzy mohlo dočkat svého prvního mrakodrapu, který se odborně definuje jako trvale osídlená budova nad 150 metrů. Vzniknout by mohl v Ostravě, kde chce společnost RT Torax vybudovat obchodně administrativní centrum s hotelem a byty v objektu s 60 patry a výškou 238 metrů (více se dočtete zde). A první mrakodrap budou mít již brzy i naši sousedé, kde v metropoli roste nová nejvyšší budova Slovenska.

Na nejvyšší budovy Česka se podívejte v galerii:

Jak se žije v Bratislavě: Ceny nejdražších bytů i zde překračují sto milionů korun
Už dávno neplatí, že by byty na Slovensku byly levné. V posledních letech jejich cena dramaticky roste a během loňska zdražily hned o 16 procent (pro srovnání byty v Česku podražily „jen“ o osm procent). Průměrná cena metru čtverečního ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla 1853 eur (48 180 korun), ty nejluxusnější nemovitosti v Bratislavě však přijdou i na sedmkrát tolik.

Související články