Novinky v iOS 17: Přepis hlasových zpráv, offline mapy či větší sdílení polohy 

Rozsáhlých změn se po aktualizaci na iOS 17 dočká funkce sdílení polohy.

Rozsáhlých změn se po aktualizaci na iOS 17 dočká funkce sdílení polohy. Zdroj: Apple

Nové verzi operačního systému iOS si budou moci uživatelé vést deníček.
Po aktualizaci také bude možné proměnit iPhone na chytrý budík.
Uživatelé Applu se nově dostanou k mapám i v případě odpojení od interentu.
Většina změn se týká zejména komunikačních nástrojů.
5
Fotogalerie

Většinu pozornosti z konference Applu WWDC na sebe strhl nový VR headset Vision Pro, nicméně americká společnost také představila novinky v aktualizaci operačního systému iOS 17. Aktuální změny se týkají zejména komunikačních nástrojů či nových možností při sdílení polohy.

Na rozdíl od minulé aktualizace iOS 16 se ta nadcházející na iOS 17 týká jen drobných úprav. Vývojáři Applu se obecně zaměřili na rozšíření možností při různých typech komunikaci, ať už jde o hlasovou schránku, videohovory Facetime nebo o sdílení polohy mezi jednotlivými uživateli produktů od Applu.  

Hlasová schránka, Facetime a kontakty

První, celkem praktická změna se týká vzkazů v hlasových schránkách. Ačkoli tuto možnost lidé v Evropě v dnešní době už příliš nevyužívají, v USA je stále žádaná. Proto bude nově možné si hlasovou zprávu, kterou obdrží uživatel iPhonu, nechat od systému přepsat v reálném čase – pokud tedy půjde o urgentní záležitost, bude možné v průběhu přepisu hovor zvednout. 

Zajímavou změnou je „personalizované označení kontaktu“, pod nímž si lze představit, že místo klasického zobrazení telefonního čísla a textového pojmenování se uživatelům u jednotlivých kontaktů zobrazí obrázek nebo memoji, které si volající ve svém telefonu přednastavil.

K posunu došlo u videohovorů Facetime. Nově bude možné v případě, že volaný kontakt nepřijme videohovor, zanechat videozprávu. Tu si volaný kontakt bude moci přehrát kdykoliv. Dosud v případě nepřijetí hovoru se na iPhonech zobrazovala pouze zpráva o zmeškaném hovoru. Součástí změny je také varianta poslání reakce jako „srdce, balonky, ohňostroje, laserové paprsky, déšť a mnoho dalšího“. 

Sdílení polohy a offline mapy

Další novinkou v oblasti komunikace přes iPhone jsou rozšířené možnosti u sdílení polohy mezi uživateli Applu. Po aktualizaci na iOS 17 přibude možnost takzvaný „Check In“, tedy automatického oznámení, že uživatel dorazil na určitou polohu, jako je například domácí adresa. Pokud se uživatel přestane přibližovat danému cíli, bude člověk, se kterým sdílí polohu, systémem informován a dostane k tomu i další informace, jako je stav baterie a připojení. Tyto informace budou odesílány skrze koncové šifrování. Textový komunikační nástroj iMessage se dočká také vylepšení, které by uživatelům mělo pomoci při hledání konkrétní zprávy.

Poměrně zásadního, ač na první pohled drobného vylepšení se dočkaly mapy od Applu. Konkrétně jde o možnost jejich používání v režimu offline, tedy bez přístupu k internetu. Konkrétně se uživatelům otevře možnost stažení určité části území mapy a následné navigace i bez připojení. 

Deník a další novinky

Po letech rozšiřování různých aplikací na zapisování a dokumentování života, dříve nazývaného jako vedení deníčku, Apple přichází se svým řešením. Nově uživatelům nabídne možnost vést si deník, jelikož to podle americké firmy lidem prospívá a vede ke spokojenému životu. Uživatelé budou moci k textovým záznamům přidat také fotky, samotná aplikace bude doporučovat, o čem by uživatel mohl napsat na základě aktivity z daného dne, jako je poslouchání podcastu nebo cvičení. 

Mezi další změny patří rozšíření možnosti sdílet polohu pomocí AirTags s dalšími pěti uživateli, zavedení automatického ztlumení hudby u Airpodů v případě konverzace a zesílení člověka, se kterým uživatel komunikuje. 

Datum vydání?

Nová verze operačního systému pro iPhone iOS 17 vyšla v Česku 18. září 2023 v 19:00. Aktualizaci iPhone buďto sám nabídne nebo přejděte do nastavení a klikněte na položku Obecné.

Kompatibilita iOS 17

Podpora nového operačního systému se omezuje na novější modely chytrých telefonů, neboť iOS 17 vyžaduje alespoň čip A12 Bionic. Starší modely kompatibilní nejsou. Následující zařízení jsou podporována:

 • iPhone XS a XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro a Pro Max
 • iPhone 12 a 12 mini
 • iPhone 12 Pro a Pro Max
 • iPhone 13 a 13 mini
 • iPhone 13 Pro a Pro Max
 • iPhone 14 a 14 Plus
 • iPhone 14 Pro a Pro Max
 • iPhone SE (2. generace a novější)