Deutsche Bahn získá od německé vlády miliardy na záchranu | E15.cz

Berlín zachraňuje státní dráhy. Problémovým Deutsche Bahn pošle 5,5 miliardy eur

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) 5,5 miliardami eur (asi 1,5 bilionu korun). Už dříve problémovou firmu poškodil kolaps dopravy vyvolaný koronavirovou krizí. Záchranný balíček musí ještě schválit německý parlament a Evropská komise (EK). 

Vlaky v Německu jezdily a jezdí i za pandemie, aby zajistily zásobování. DB ale uvádí, že osobní dálkové spoje jsou oproti běžnému stavu obsazené jen z deseti až 15 procent. Odpovídajícím způsobem, tedy zhruba o 90 procent, klesly i příjmy největší státem vlastněné společnosti.

Deutsche Bahn loni v dálkových vlacích přepravila rekordních 151 milionů cestujících. Přesto se letos podle dokumentu vytvořeného dozorčí radou, do nějž nahlédla agentura Reuters, chystá půjčit si osm miliard eur. Škodu vzniklou státním drahám koronavirovou krizí spolková vláda odhaduje na 11 až 13,5 miliardy eur. V plánu je proto navýšit vlastní kapitál DB o 6,9 až 8,4 miliardy eur.

Deutsche Bahn odmítá propouštět. K ozdravení společnosti tak budou muset úspory ve výši dvou miliard eur do roku 2024 přispět i její zaměstnanci. Zřejmě je tak čeká prodloužení pracovní doby nebo zmrazením mezd, píše agentura Reuters.

Pochybnosti ohledně státní pomoci DB v úterý vyjádřil německý kontrolní úřad. Požaduje, aby nedocházelo k velkým ztrátám v nákladní dopravě, investice podle jeho názoru mají směřovat pouze do německé drážní sítě a zahraniční dceřiné společnosti by podnik podle něj měl prodat.

Autor: ČTK, vku

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video