Čaputová: Opatření jsou nezbytná, pokud nechceme český scénář | E15.cz

Čaputová varovala Slováky před českým scénářem vývoje epidemie

Čaputová varovala Slováky před českým scénářem vývoje epidemie
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
• 
ZDROJ: ČTK / AP / HONS

ČTK

Zpřísněná opatření proti šíření koronaviru, která zavedla vláda Igora Matoviče, jsou přiměřená. Bez nich by podle ní hrozilo, že se Slovensko vydá českou cestou, myslí si prezidentka Zuzana Čaputová. Na Slovensku ode dneška platí zákaz shromažďování více než šesti osob mimo členů jedné domácnosti, od pondělka střední školy přešly na distanční formu výuky.

Čaputová v rozhovoru s televizí Markíza připomněla, že na Slovensku stoupá počet nakažených koronavirem, hospitalizovaných i pacientů v těžkém stavu, kteří vyžadují intenzivní péči. Upozornila, že infikovaných přibývá i v řadách zdravotnického personálu.

Česko je přitom podle ní ve vývoji pandemie o tři týdny napřed před Slovenskem. „I proto je důležité, abychom nyní zabrali, abychom nebyli za tři týdny tam, kde je Česká republika nyní,“ uvedla slovenská prezidentka.

Ve čtvrtek mají v zemi začít platit další restrikce, včetně zákazu pořádání hromadných akcí, uzavření plováren, wellness a fitness center. Ve městech a vesnicích bude povinné nosit roušku.

Na pětimilionovém Slovensku za pondělí přibylo 531 nových případů nákazy koronavirem při 5058 testech. Dosud rekordní denní přírůstek, a to 1887 infikovaných při více než 11 100 testech, zaznamenala země uplynulý pátek. Zemřelo dalších pět lidí. Celkový počet nakažených je 20 886, celková smrtelná bilance nyní činí 66. V Česku, které má zhruba dvojnásobný počet obyvatel, se od začátku března koronavirem nakazilo přes 125 tisíc lidí, 1097 pacientů na COVID-19 zemřelo.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!