Prymula: Češi se při návštěvě restaurací a hospod budou registrovat | e15.cz

Češi se při návštěvě restaurací registrovat nebudou, popřel Prymulův plán Babiš

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Registrace lidí v hospodách kvůli snazšímu odhalovaní případů COVID-19 je nesmysl a nebude, řekl v České televizi premiér Andrej Babiš. O registraci ve čtvrtek mluvil ministr zdravotnictví Roman Prymula ve sněmovně. Podobné opatření už platí například v Německu nebo v Británii. 

„Plánujeme, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší,“ uvedl ministr při interpelacích ve sněmovně. Termín zavedení ale neuvedl. Reagoval tak na dotaz pirátského poslance Ondřeje Profanta, kterého zajímalo zlepšení systému takzvané chytré karantény.

Jeho slova ovšem jen několik hodin poté popřel premiér Andrej Babiš. Prymulova slova podle něj byla vytržena z kontextu a žádné takové opatření se nepřipravuje.

Prymula také uvedl, že se chystá masivnější kampaň ve prospěch rozšíření mobilní aplikace eRouška, kterou zatím používá zhruba 560 tisíc lidí. Dosavadní kampaň je podle ministra nedostatečná. Aplikace má pomoci při sledování možných kontaktů s osobami nakaženými koronavirem.

Poslanec dosavadní vládní kroky v boji proti koronaviru označil za nepřesvědčivé. Podle Profanta má na tom podíl to, že vláda nezveřejňuje dostatek informací a její rozhodnutí jsou nepředvídatelná, což vede k problémům ekonomiky.

K vytížení nemocnic ministr uvedl, že tyto údaje už mají k dispozici samy nemocnice, lékaři a záchranné služby. „Od pondělí bude systém propojen tak, že každý (účastník systému) bude vidět každého,“ řekl Prymula. Data vytíženosti nemocnic podle krajů budou podle ministra zveřejňována jednou týdně, vytížení jednotlivých nemocnic ale ne. Důvodem je podle Prymuly obava z toho, že lidé by si vybírali, do které nemocnice chtějí.

K Profantově žádosti o zveřejnění modelů vývoje epidemie ministr řekl, že těchto modelů bylo zveřejněno už několik, ale žádný z nich nebyl dostatečně realistický. Prymula uvedl, že skokový nárůst počtu pacientů s nemocí COVID-19 na počátku září nikdo nepředvídal.

Autor: ČTK, vku

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery