Cestování do zahraničí: Kam můžete vyrazit? (INFOGRAFIKA) | E15.cz

INFOGRAFIKA: Cesty do Chorvatska budou jednodušší, turisté už nemusí do karantény

fry, vku, vaj, duk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Chorvatsko od čtvrtka rozšíří možnosti pro příjezd turistů do země, aniž by museli do karantény. Takový vstup bude možný s negativním výsledkem nejen dosud výlučně PCR testu, ale i testu antigenního, s platným potvrzením o prodělání nemoci nebo s potvrzením o vakcinaci. Informoval o tom ministr vnitra Davor Božinović.

Chorvatská vláda se tak rozhodla nečekat na rozhodnutí Evropské unie ohledně takzvaných covidových pasů, konstatují místní média. Především úřady nebudou dělat rozdílu mezi vakcínami, jimiž budou přijíždějící turisté oočkováni. Může tudíž jít nejen o látky, jejichž použití už doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), ale i o ruský preparát Sputnik V nebo o některou vakcínu čínských společností.

„Pro naše úřady je důležité pouze to, aby hosté, kteří přijedou, měli ochranu, a sezóna tak prošla s co nejmenším rizikem. Chorvatská ekonomika do značné míry závisí na úspěchu turistické sezóny a cestovní ruch zase do značné míry závisí na cizincích,“ poznamenal deník Večernji list.

Chorvatsko na cestovatelské mapě sestavované českým ministerstvem zahraničí svítí červěně. Při návratu z červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy je nutný vedle antigenního nebo PCR testu před cestou i další do pěti dnů od přicestování, a to PCR test. Do té doby musí být člověk v samoizolaci. 

Jak je to s cestováním v praxi

Cestovní mapa níže ukazuje, do jakých států světa se zatím mohou Češi vydat. Zdrojem informací je rozcestník ministerstva zahraničí. Instituce v případě nejasností kolem momentální situace doporučuje řídit se vyjádřením příslušných zastupitelských úřadů České republiky v dané zemi.

Infografika znázorňuje, za jakých podmínek lze do zobrazených států cestovat, respektive vracet se z nich zpět do Česka. Zelená barva značí absenci omezení, oranžová varuje před dodatečnými překážkami, například nutnost podstupovat testy na COVID-19. Chcete-li mapu posouvat, vyberte z menu nástrojů po levé straně symbol ✥. Infografiku lze také oddalovat či přibližovat.

O čem svědčí český semafor

Čeští cestovatelé musejí brát v potaz, že semafor ministerstva zahraničí není nadřazen vnitrostátním podmínkám jednotlivých členů unie. Semafor navíc znázorňuje jen podmínky, které platí pro návrat českých občanů z jednotlivých zemí. Nevypovídá ale o tom, zda či za jakých podmínek ostatní státy Evropy Čechy k sobě vůbec pustí.

Nové ochranné opatření rozlišuje nově čtyři kategorie zemí: země s nízkým rizikem (zelené), země se středním rizikem (oranžové), země s vysokým rizikem (červené) a země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené). Nad rámec vyobrazení na mapě patří mezi země s nízkým rizikem nákazy: Austrálie, Japonsko, Korejská republika, Nový Zéland, Singapurská republika a Thajsko.

  1. Zelená (nízké riziko) – cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) mohou přijet do Česka bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.
  2. Oranžová (střední riziko) – cestující z těchto zemí musejí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max. 24 hodin před začátkem cesty) nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. Toto potvrzení musí cestující neprodleně po vstupu na české území předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři. Po dobu deseti dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.
  3. Červená (vysoké riziko) – cestující z těchto zemí musejí před cestou do Česka vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň musejí podstoupit antigenní test (provedený max. 24 hodin před začátkem cesty) nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka) a musejí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku. Toto potvrzení musejí neprodleně po vstupu na české území předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři. Po příjezdu do Česka se cestující samoizoluje, do pěti dnů po příjezdu na území ČR má povinnost na vlastní náklady podrobit se RT-PCR testu a výsledek neprodleně předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu), tedy karanténa/samoizolace skončí nejdříve šestým dnem nebo předložením negativního výsledku testu, pokud je pozdější než šestý  den. Po dobu deseti dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.
  4. Tmavě červená (velmi vysoké riziko) – cestující z těchto zemí musejí před cestou do Česka vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň musejí podstoupit RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. Toto potvrzení musejí neprodleně po vstupu na české území předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři. Osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy jsou povinny se nejdříve pěti dnů po příjezdu (tedy nejdříve 6.šestý den) na území Česka na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu a výsledek neprodleně předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v Příjezdovém formuláři. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu) , takže karanténa/samoizolace skončí nejdříve předložením negativního výsledku testu, který může být proveden nejdříve šestý den po příjezdu. Po dobu deseti dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.
    Pravidla vstupu a návratu všech osob do ČR Autor: MZV
    Žádná z povinností neplatí pro zelené země s nízkým rizikem nákazy. Dosud k nim patřil z evropských států jen Vatikán, od pondělí přibyl Island. Z dalších zemí se do zelených řadí Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur a Thajsko.

Přečtěte si o zkušenosti s cestou do USA, kterou měl finančník Petr Stuchlík:

Kam (ne)můžeme cestovat v Evropě

Belgie

Po vstupu nutná karanténa. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Dovolená v Česku: Porovnejte domácí skvosty s místy v zahraničí >>>

Británie

Při vstupu nutná karanténa. Test před návratem do ČR, následně karanténa a povinnost nosit respirátor.

Bulharsko

Podmínky se zpřísnily, země vyžaduje test na COVID-19. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Dánsko

Turistům vstup zapovězen, povolené jsou cesty v odůvodněných případech (práce, studium, návštěva rodiny a podobně). Před cestou do ČR nutný test.

Estonsko

Po příjezdu nutná čtrnáctidenní karanténa. Od 1. 9. je možné ji zkrátit na sedm dnů dvěma negativními testy. Po návratu do ČR nutný test nebo karanténa.

Finsko 

Do země nelze volně cestovat. Cestující z Česka mohou přicestovat jen v odůvodněných případech (práce, rodina či škola). Tyto důvody musí český občan doložit. Před cestou do ČR nutný test.

Francie

Země požaduje negativní PCR test na koronavirus. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Itálie

Nutný negativní test při vstupu do země. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Irsko

Po vstupu do země povinná karanténa. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Island

Cestující s platným potvrzením o prodělané infekci či o očkování proti COVID-19 vyňati z protiepidemiologických opatření na hranici. Jinak je povinná karanténa po vstupu do země. 

Kypr 

Přicestovat do země kvůli turistice nelze. Od března by měl být umožněn vstup očkovaným proti COVID-19. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Maďarsko

Země až na výjimky zakázala vstup cizincům kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem. Výjimku mají například i osoby, které prokáží, že v posledních šesti měsících překonaly nákazu. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Německo

Německo obnovilo stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou. 

Hranice mohou překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody.

Výjimku z opatření mají také někteří pendleři. Na základě celoněmeckého nařízení dostali původně výjimku jen zdravotníci. Sasko rozhodlo, že vlastním zemským nařízením na seznam výjimek přidá ještě pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě. Bavorsko se rozhodlo pro volnější přístup s tím, že budou moci dojíždět všichni pendleři, které zaměstnavatel označí za nezbytné. Od středy má Německo umožnit denní dojíždění za prací všem důležitým profesím. Nově může přes hranice dojíždět každý, koho zaměstnavatel označí za nezbytného pro chod firmy. Nezbytný je ale každodenní negativní test na koronavirus. Po dnešním zasedání zemské vlády to prohlásila saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví a boj s koronavirem. Řekla také, že přes hranice mohou dojíždět i učitelé či žáci.

Nizozemsko 

Cestující z Česka musejí po příjezdu do země do desetidenní karantény. Negativní test na koronavirus nestačí. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Norsko 

Zakázán vstup cizincům. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Polsko

Po vstupu do země nutná karanténa, pokud přijíždějící nebude mít negativní test nebo dvě dávky oočkování proti nemoci COVID-19. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Slovensko 

Jen negativní cest už k cestám na Slovensko nestačí. Od středy 17. února 2021 je pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky povinná registrace prostřednictvím formuláře e-hranice, domácí 14denní karanténa a PCR test nejdříve osmý den izolace. Před návratem ze Slovenska do Česka je navíc nutné vyplnit návratový formulář a absolvovat PCR test. Po návratu následuje karanténa s možností ji ukončit po pěti dnech provedeným dalším PCR testem.

Slovinsko

Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Test před návratem do ČR, následně karanténa a povinnost nosit respirátor.

Švýcarsko 

Při vstupu do země povinná karanténa. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Rakousko

Po vstupu do země je nutné nastoupit do karantény. Povinná je před cestou do Rakouska i on-line registrace. Povinný test před cestou do ČR a do pěti dnů po přicestování domů.

Rumunsko

Po vstupu do země povinná karanténa. Neplatí pro osoby očkované proti viru SARS-Cov-2, pokud od podání druhé dávky vakcíny uplynulo nejméně deset dnů před vstupem do země nebo nedošlo k přímému kontaktu s pozitivní osobou. Před cestou do ČR nutný test, následuje karanténa ukončitelná do 5 dnů PCR testem.

Řecko

Pro vstup do země je nutné předložit negativní test na COVID-19. Před cestou do ČR nutný test.

Chorvatsko

Chorvatsko od čtvrtka rozšíří možnosti pro příjezd turistů do země, aniž by museli do karantény. Takový vstup bude možný s negativním výsledkem nejen dosud výlučně PCR testu, ale i testu antigenního, s platným potvrzením o prodělání nemoci covid nebo s potvrzením o vakcinaci.  Před cestou zpět do ČR nutný test. Následuje karanténa, kterou lze po 5 dnech ukončit druhým PCR testem.

Dovolená v Česku autem: Tipy na výlety v Jižních Čechách >>>

Španělsko

Pro vstup do země je nutné předložit negativní test na COVID-19. Před cestou do ČR nutný test (pouze PCR). Následuje karanténa, kterou lze po 5 dnech ukončit druhým PCR testem. V případě návratu z Baleár či Kanárských ostrovů ji lze ukončit dříve.

Portugalsko

Před vstupem nutný test, po příletu karanténa. Před cestou do ČR nutný test (pouze PCR). Následuje karanténa, kterou lze po 5 dnech ukončit druhým PCR testem. V případě návratu z Azor ji lze ukončit dříve.

Dovolená v Česku autem: Co navštívit v západních Čechách? >>>

Autor: fry, vku, vaj, duk

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.