Cestování do zahraničí: Kam můžete vyrazit? (INFOGRAFIKA) | E15.cz

INFOGRAFIKA: Slovinsko opět nutí české turisty podstupovat karanténu

fry, vku, vaj

Slovinsko znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Pokud zemí jen projíždějí, omezení se na ně nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin. Režim na hranicích všech zemí světa znázorňuje interaktivní mapa světa, kterou web E15.cz vytvořil na základě informací ministerstva zahraničí.

Lidé, kteří si ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na COVID-19. Povinná izolace neplatí ani pro lidi přijíždějící za prací či z urgentních osobních a rodinných důvodů; ti musejí ovšem většinou předložit negativní test na koronavirus a opustit zemi do 24 hodin.

Slovinsko už na začátku července kvůli růstu počtu případů nemoci v Česku zařadilo celou zemi mezi středně rizikové státy. O pár dní později pak Lublaň toto omezení zmírnila, když za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Od 17. července pak mohli Češi jezdit do Slovinska bez omezení.

Česko uplatňuje takzvaný semafor, kdy hodnotí státy podle míry rizika nákazy koronavirem. Pouze u zemí s vysokým rizikem musejí Češi při návratu dokládat negativní test, nebo jít do 14denní karantény.

Vládní „semafor“ je seznam „zemí bezpečných pro cestování“ rozdělený do tří kategorií (nízké, střední a vysoké riziko nákazy). „Semafor“ spadá pod správu ministerstva zdravotnictví a je pravidelně aktualizován podle vývoje v jednotlivých státech.

V případě, že státy omezují vstup na své území, cestování se bude řídit podmínkami druhé strany. Ty jsou tak pro plánování dovolené stěžejní, a právě přehled takových podmínek přináší interaktivní mapa níže.

Jak je to v praxi

Počet zemí, kam lze bez problému vycestovat, může být proto menší, než naznačuje vládou zveřejněný "semafor". Ten sám o sobě neznázorňuje, jak přísný režim panuje na hranicích ostatních zemí světa. Z hlediska vycestování je ale právě taková informace klíčová.

Cestovní mapa světa níže ukazuje, do jakých států světa se zatím mohou Češi vydat. Zdrojem infomací je rozcestník ministerstva zahraničí. Instituce v případě nejasností nad momentální situací doporučuje řídit se vyjádřením příslušných zastupitelských úřadů České republiky v dané zemi.

Pronajímatelé chat a chalup přišli o desetitisíce. Na léto již ale mají plno

Infografika znázorňuje, za jakých podmínek lze do zobrazených států světa cestovat. Zelená barva značí absenci omezení, oranžová varuje před dodatečnými překážkami. Například na nutnost podstupovat testy na COVID-19. Chcete-li mapu posouvat, vyberte z menu nástrojů po levé straně symbol ✥.

Kam (ne)můžeme cestovat?

Slovensko

Cestovat lze bez omezení.

Dovolená v Česku: Porovnejte domácí skvosty s místy v zahraničí >>>

Německo

Cestování bez omezení.

Rakousko

Češi mohou do Rakouska cestovat bez omezení. Od pátku 24. července Rakousko znovuzavádí povinnost nošení roušek a omezí vstup na území země.

Polsko

Od 29. června bez omezení.

Konec roušek. Lidé je mohou od 1. července odložit i uvnitř

Řecko

Bez omezení. Při vstupu do země mohou být turisté podrobeni namátkovým testem na COVID-19. Od 1. července jsou možné přímé mezinárodní lety do místních turistických destinací. V případě přejezdu z Bulharska nutný test.

Chorvatsko

Při příjezdu musíte pouze vyplnit formulář, kde uvedete osobní údaje a zodpovíte několik dotazů ohledně COVID-19. Žádný test není potřeba. Do Chorvatska se Češi dostanou pohodlně autem, utobusem nebo letadlem. RegioJet připravil i přímé vlakové spojení

Bulharsko

Není třeba se prokázat negativním testem na COVID-19 ani podstupovat karanténu. Turismus je povolen, na letišti jsou pasažéři kontrolováni pomocí termokamer.

Dovolená v Česku autem: Tipy na výlety v Jižních Čechách >>>

Maďarsko

Bez omezení.

Kypr 

Kypr přeřadil Česko z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu nemusejí předkládat negativní test na koronavirus, do kategorie B. Češi se tak spolu s pasažéry z dalších zemí budou muset od 6. července prokázat maximálně tři dny starým negativním testem. Revidovanou kategorizaci států zveřejnilo kyperské ministerstvo zdravotnictví, informoval web in-cyprus.

Slovinsko

Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Pokud zemí jen projíždějí, omezení se na ně nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin.

Španělsko

Pro české občany bez omezení.

Dovolená v Česku autem: Co navštívit v západních Čechách? >>>

Imunita proti onemocnění Covid-19. Získají ji vyléčení pacienti, tvrdí nová americká studie
Šéf Českých drah Nebeský: Účet bude ještě velký
Svět se vrátí do normálu až s funkční vakcínou, do té doby bude stát, soudí Gates

Autor: fry, vku, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!