Covid semafor ukazuje, kde se v Česku šíří koronavirus | E15.cz

INFOGRAFIKA: Většina okresů Česka na semaforu je oranžová, v druhém stupni rizika

INFOGRAFIKA: Většina okresů Česka na semaforu je oranžová, v druhém stupni rizika
Mapa intenzity nákazy COVID-19 po jednotlivých okresech
• 
ZDROJ: E15.cz

ČTK, bru, vaj, fry

Většina okresů na mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy koronavirem je oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Praha zůstala červená, tedy nejrizikovější, 18 okresů je zelených v prvním stupni. Nové údaje zachycující stav k 22. září představil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zopakoval, že pokud by se takzvaný semafor brzy zbarvil do jedné barvy, bude nesmyslné jej dále publikovat.

„Princip vyhodnocení je takový, že převažující barva v daném kraji byla brána za markantní a podle toho byl doporučený postup v daném kraji. Samozřejmě jsou drobné odchylky v okresech, které se liší od celkové barvy daného kraje,“ řekl ministr zdravotnictví Prymula. V dosavadním semaforu s údaji k 18. září byla Praha červená, 28 okresů oranžových, zbytek zelený. Nyní je oranžových 58 okresů, zelených 18.

Mezi zelenými okresy s výskytem nákazy bez komunitního přenosu zůstaly Most, Kutná Hora, Rokycany, Louny, Semily, Hradec Králové, Jihlava, Rakovník, Jindřichův Hradec, Písek, Chomutov, Česká Lípa, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Pelhřimov, Přerov, Vsetín a Sokolov.

Noný ministr zdravotnictví také uvedl, řekl, že mapa bude do dvou týdnů jednobarevná, celá červená. Tím pádem by pozbývalo smysl její další publikování. V nejbližší době bude podle něj semafor minimálně celý oranžový s některými červenými regiony, může se ale stát, že zčervená celý.

Kvůli horšící se situaci od 10. září platí povinnost nošení roušek v celé České republice ve všech vnitřních prostorách. Povinnost se vztahuje i na firmy. Zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem od dalších osob ji ale mít nemusí.

Interaktivní infografika E15.cz využívá mj. členění podle poštovních směrovacích čísel - kvůli případné situaci, kdy by podobně jako ojediněle v zahraničí nastala povinná karanténa pro jednotlivé obce s rozšířenou působností či čtvrti.

Kde podle ministerstva hrozí nákaza a kde jsou povinné roušky:

Barvy a stupnice pohotovosti na semaforu

0 (bílá) – Nulové nebo zanedbatelné riziko

1 (zelená) – Výskyt nákazy v Česku bez komunitního přenosu

2 (žlutá) – Počínající komunitní přenos v ČR

3 (červená) – Narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos v ČR

Semafor určující míru rizika chce ministerstvo aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů - bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru.

Autor: ČTK, bru, vaj, fry
 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!