Jaguar Land Rover jedná s vládou o pomoci v řádu miliardy liber | e15.cz

Jaguar Land Rover v problémech. Automobilka jedná s vládou o pomoci v řádu desítek miliard

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) kvůli dopadům koronaviru jedná s vládou o finanční pomoci za více než jednu miliardu liber (30,6 miliardy korun). Informují o tom britská média, která se odvolávají na zdroje obeznámené se situací. Firma sama to ale nepotvrdila, její mluvčí pouze uvedla, že firma je s vládou pravidelně v kontaktu a baví se s ní o široké škále témat.

Automobilce, jejímž vlastníkem je indická společnost Tata Motors, kvůli koronaviru v posledním čtvrtletí klesl odbyt o více než 30 procent. Firma podle médií s vládou o finanční podpoře jedná už několik týdnů.

„Obsah našich soukromých rozhovorů zůstává důvěrný,“ citoval mluvčí JLR server BBC. Prodej aut v Británii se v dubnu podle Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT) kvůli dopadům koronaviru téměř zastavil. Klesl přibližně o 97 procenta zhruba na 4000 vozů, a dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 1946.

Přesný rozsah případné půjčky pro JLR zatím není jasný. Úvahy, že firma by chtěla získat pomoc až za dvě miliardy liber, zástupci podniku označili za nepřesné a za spekulace.

„Vláda je s odvětvím výroby automobilů v pravidelném kontaktu, aby mu pomohla tu krizi překonat,“ řekl mluvčí ministerstva obchodu a podnikání. „Uvědomujeme si problémy, kterým odvětví čelí v důsledku koronaviru. Podniky mohou čerpat ze souboru opatření, který nemá obdoby, včetně plánů na zvýšení kapitálu, pomoci s daněmi a finanční podpory pro zaměstnance,“ dodal.

Ministerstvo financí uvedlo, že lze uvažovat o pomoci formou „podpory poslední instance“ v případě, že bankrot některé firmy by pro britskou ekonomiku znamenal příliš velkou újmu.

Automobilka JLR už využila vládního programu, který má zabránit propouštění. Zhruba 18 tisíc zaměstnanců firmy si tak muselo vzít volno, o práci zatím nepřišli. JLR sídlí v Coventry a v Británii zaměstnává zhruba 38 tisíc lidí.

Televize Sky News o víkendu informovala, že společnost Tata Steel se obrátila na vládu v Londýně i na regionální vládu ve Walesu s žádostí o finanční pomoc. Ta by mohla být v řádu stovek milionů liber. Tata Steel je největším výrobcem oceli v Británii. Pomoc podle listu Financial Times ale chtějí i další firmy, včetně těch z odvětví letecké dopravy.

Autor: ČTK, vaj

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery