Do kdy jsou zavřené školy? Podrobný aktuální harmonogram | E15.cz

Kdy se otevřou školy? 17. května skončí v části republiky rotační výuka

var, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Žáci základních škol se začali vracet do škol v pondělí 12. dubna, kdy se zpřístupnil první stupeň základních škol. 3. května se do škol vrátili žáci druhého stupně, a to hned v několika krajích. A od 17. května má postupně skončit rotační výuka. Samozřejmostí při postupném otevírání škol je nadále testování žáků.

První stupeň základních škol přejde 17. května na čistě prezenční výuku bez rotační výuky. Pro žáky druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií to bude platit v šesti krajích a v Praze, kde to rozšíření koronaviru dovoluje, informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování i na druhém stupni základních škol v celém Česku. Zároveň by začala i výuka na všech středních školách bez střídání.

Do škol v přírodě budou moct žáci vyjet od 31. května, potvrdil po jednání vlády dřívější informace ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podmínky tohoto opatření zatím nepřiblížil.

10. května se plně otevřely školky v celém Česku.

Již 12. dubna začala rotační výuka na prvním stupni základních škol. Současně se do školek se vrátili předškoláci a děti zdravotníků či dalších vybraných profesí. Od 19. dubna jsou na druhém stupni základních škol a na středních školách možné skupinové konzultace pro nejvýše šest osob. V pondělí 26. dubna byla obnovena praktická výuka ve středních školách. Do školy se vrátili i studenti posledních ročníků vysokých škol. Od 3. května se vrátili také žáci druhého stupně základních škol v Karlovarském, Královéhradeckém, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. 10. května se otevřely druhé stupně i na Vysočině a ve Zlínském, Jihočeském, Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Žáci druhého stupně se ve školách střídají po týdnu - rotační výuka.

Základní umělecké školy a jazykové školy otevřely společně s prvním stupněm základních škol 12. dubna. Výuka probíhá formou jeden žák na jednoho učitele.

Základní školy a školky

12. dubna se do škol vrátili žáci prvního stupně základních škol. V v Karlovarském, Královéhradeckém, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze skončí na prvním stupni ZŠ 17. května rotační výuka. 

Školky jsou od 10. května otevřeny v celém zemi v plném rozsahu bez roušek a testů.

Žáci druhého stupně se v některých krajích vrátili do školy 3. května. Od 10. května se na druhém stupni ZŠ a v na nižším stupni výceletých gymnázií učí v celém Česku. Pro žáky bude platí rotační výuka, která by měla v Karlovarském, Královéhradeckém, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze skončit 17. května. 

K prezenční výuce se vrátily také speciální školy.

Opatření

Školáci jsou dvakrát týdně testováni antigenními testy. Ve školách jsou povinné roušky, v mateřských školách je děti nosit nemusí.

Rotační výuka na základních škol se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) netýká malotřídek a škol do 75 dětí. Ty mohou fungovat prezenčně bez střídání tříd. 

Přijímací zkoušky na střední školy

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy se letos opět posunuly na pozdější termíny. Na čtyřletých oborech se konaly 3. a 4. května a na víceletých gymnáziích 5. a 6. května.

Podobně jako loni byl u jednotných přijímacích zkoušek letos prodloužen čas, a to u testu z češtiny z 60 na 70 minut a z matematiky ze 70 na 85 minut. Na rozdíl od minulého roku, kdy měli uchazeči na složení zkoušky jediný pokus, dostali letos šanci na opakování.

Střední školy a střední odborná učiliště

Žáci posledních ročníků středních škol se od 19. dubna mohou účastnit skupinových konzultací ve skupinách maximálně do šesti osob.

Od 26. dubna se mohou žáci středních škol a studenti posledního ročníku vysokých škol účastnit praktické výuky.

Žáci středních odborných učilišť se k praktické výuce vrátili 26. dubna.

Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, by měla začít teoretická výuka na středních školách bez střídání.

Žáci jsou pravidelně testováni a musí nosit respirátory FFP2.

Ministerstvo školství oznámilo posunutí termínů státních maturitních testů z 3. až 7. května na 24. až 26. květen. Ohlásilo také některé změny, maturanti mimo jiné nebudou muset letos skládat ústní zkoušku z češtiny a cizího jazyka. Změnily se také termíny jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory, a to z 12. a 15. dubna na 3. až 6. května.

Vysoké školy 

10. května se v celém Česku obnovila klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol.

Zápisy do prvních tříd: Jak budou vypadat? >>>

Odborníci nedoporučují dávat děti k prarodičům >>>

Zavřené školy: tip, jak zabavit děti >>>

Autor: var, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video