Respirátor FFP2: V Rakousku je povinný, pro Čechy zase nepřijatelně drahý, tvrdí analytici

Lidé s respirátorem FFP2

Lidé s respirátorem FFP2 Zdroj: ČTK / AP / Ronald Zak

Lidé s respirátorem FFP2
Lidé s respirátorem FFP2
3
Fotogalerie

Ochranná pomůcka v boji proti onemocnění COVID začíná nabývat na důležitosti. Řeč je konkrétně o respirátoru FFP2. Ten od pondělí musí nosit povinně občané v Rakousku na některých veřejných místech jako například v obchodních domech, v ordinacích lékařů či ve veřejné dopravě. Jaká je jeho účinnost? A dočkáme se jeho povinného zavedení nošení v nejbližší době i v České republice?

V Rakousku je situace následující. Výjimku z povinnosti nosit respirátory FFP2 mají děti mladší 14 let, těhotné ženy a osoby, které si je nemohou nasazovat ze zdravotních důvodů.

Sociálně slabší lidé dostanou respirátory zdarma. Podle ministerstva zdravotnictví k dnešnímu dni dostalo deset kusů respirátorů bezplatně 1,5 milionu seniorů nad 65 let. Desítky tisíc respirátorů dostala také zařízení, která pečují o bezdomovce. Celkem je připraveno k rozdání 1,7 milionů těchto pomůcek. Celkem se v Rakousku od počátku epidemie nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 398 tisíc lidí. S covidem-19 jich 7451 zemřelo.

Povinnost v Česku? Bude to drahé, tvrdí analytici

Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných cenách znamenalo pro české domácnosti měsíční několikatisícové výdaje. Uvádějí to někteří analytici. Ti hovoří o výdaji až 9000 korun měsíčně. Pětinu rodin by to podle nich mohlo uvrhnout do existenčních problémů.

Vláda nyní čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů poradí Německo a Rakousko. Kabinet chce, aby případné stejné opatření v Česku neznamenalo pro občany finanční zátěž, řekl po dnešním zasedání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Pokud se stanou respirátory typu FFP2 povinné, bude mít čtyřčlenná rodina několik možností. „Jezdit do práce a do školy, tam mít respirátor nasazený celou dobu. Tedy nejspíše každý člen domácnosti dva respirátory denně. To je nejdražší řešení, asi 8800 korun měsíčně. To samé, ale použít respirátor, který je možno dezinfikovat a prodloužit jeho životnost. Náklady měsíčně asi 3000 korun měsíčně,“ řekl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal.

Nejlevnějším řešením je podle něj jednou za dva měsíce nakoupit každému členu domácnosti nanošátek za 800 až 1000 korun. Ten průběžně dezinfikovat, přes noc vyprat. Náklady činí od 1600 korun měsíčně. „Tyto kalkulace ovšem platí za cen ze středy. V případě, kdy vláda na poslední chvíli vyhlásí respirátory jako povinné, pak maloobchodní cena logicky vzroste, a to nepochybně na násobky původních cen,“ upozornil Dohnal.

Pokud by lidé lidé používali respirátor jednorázově, tedy jeden denně, pak při průměrné ceně 25 korun za respirátor by to pro čtyřčlennou rodinu znamenalo náklad zhruba 3000 korun měsíčně, doplnil analytik skupiny Natland Petr Bartoň. To je podle něj výrazný finanční šok pro rozpočty mnoha rodin. Při průměrném čistém příjmu rodičů pod 50 tisíc korun (dohromady) to znamená, že šest procent by padlo jen na roušky. Podle spotřebního koše Českého statistického úřadu je to zhruba tolik, kolik měsíčně průměrně utratí na stravování (mimo domov) a nebo na bytové vybavení a opravy, podotkl.

Déletrvající povinnost nosit respirátory v MHD nebo v obchodech by znamenala značnou finanční zátěž zejména pro nejchudší pětinu českých domácností, uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. V těchto domácnostech se ročně utratí za léčiva a zdravotnické pomůcky 1891 korun na osobu, plyne z nejnovějších dat ČSÚ za rok 2019. Takovou finanční zátěž si chudé české domácnosti mohou dovolit maximálně po dobu čtyř týdnů, pak už by musely kvůli vyčerpávání finančních rezerv omezovat jiné výdaje, dodal.

Pokud by všechny děti chodící do škol a všichni ekonomicky aktivní lidé v ČR začali najednou nosit respirátory, pak by to i podle Dohnala uvrhlo do existenčních problémů alespoň pětinu rodin. Protože vláda trpí nízkou a klesající důvěrou, a to zvláště mezi nízkopříjmovými skupinami, lze čekat, že právě tito lidé si respirátory nenakoupí. Takže do chudoby či nových exekucí to mnoho lidí neuvrhne, poznamenal.

Účinnost více než 90 procent

Respirátor, jehož oficiální název je respirační polomaska, má podle všeobecných výzkumů větší účinnost pro člověka, než klasická jednorázová rouška. Zakrývá ústa a nos tak, aby jeho nositel nevdechoval nefiltrovaný vzduch. Respirátory dělíme do tří tříd podle účinnosti - FFP1, FFP2 a FFP3.

V České republice se uvažuje nad povinným užíváním respirátoru FFP2, který umí zachytit i velmi malé částice, narozdíl od respirátoru FFP1.

Pořizovací cena se na srovnávacím portálu Heureka.cz pohybuje za cenu od několika desítek korun za balení. Je však vyšší, než u jednorázových roušek. 

Ve státních rezervách je podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) asi 16 milionů respirátorů. Předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs uvedl, že čeští výrobci nanovlákenných respirátorů ochranné třídy FFP2 nyní disponují měsíční výrobní kapacitou čtyři miliony kusů a v případě potřeby mohou výrobu bezodkladně navýšit na pět milionů měsíčně. „Vedle nanovlákenných respirátorů FFP2 se v České republice vyrábějí také konvenční respirátory ochranné třídy FFP2. Tuzemská měsíční výrobní kapacita je díky tomu o další miliony kusů vyšší,“ dodal.

Různé varianty

U respirátorů najdeme hned tři různé varianty, které se dělí podle toho, o jaký model respirátoru jde. Tyto varianty jsou označeny písmeny - R, NR a D. U respirátorů s označením R je možné jejich použití opakovaně. Ty s označením NR jsou určeny pouze na jednorázové použití a poskytují ochranu na 24 hodin. Poslední model respirátoru s označením D splňuje požadavky na odolnost vůči zanášení výdechového ventilu.