Vláda povolila farmářské trhy. Až po víkendu | E15.cz

Vláda povolila farmářské trhy. Až po víkendu

Michal Nosek

Od pondělí bude možný prodej na farmářských trzích, na nichž je závislá řada drobných zemědělců, chovatelů a výrobců. Kvůli vynucené měsíční přestávce mnohým z nich hrozí krach. Znovuotevření jim v jarním období výrazně pomůže. Zahrádkářům budou nabízet i sazenice. Podmínkou je, že pořadatelé musí zajistit bezpečné rozestupy lidí a dezinfekci.

„V posledních dnech jsme byli v intenzivním kontaktu s Asociací farmářských tržišť, která připravila model fungování farmářských trhů s konkrétními pravidly. Znovuotevření farmářských trhů je důležité hlavně pro menší zemědělce, z nichž řada na farmářských trzích prodává většinu své produkce,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

O tom,že je nákup potravin na čerstvém vzduchu z hlediska možnosti nákazy bezpečnější než v kamenné prodejně, hovořila i Ruth Tachezy, vedoucí Národní referenční laboratoře pro papillomaviry a polyomaviry. „Uzavřená místnost s infikovaným člověkem je riziková, čím déle někdo dýchá virus do vzduchu, tím více ho tam je. Z toho vyplývá, že uzavřené obchody s velkým množstvím lidí jsou rizikovější. Venku fouká vítr, svítí slunce a virus se nemůže tak koncentrovat,“ uvádí.

Vláda nařídila uzavření farmářských trhů před více než měsícem, 10. března. Asociace farmářských tržišť na povolení provozu apelovala od  23. března.

 

 

 

 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!