Výrobci biopaliv se přeorientovali na výrobu lihu pro dezinfekce | E15.cz

Výrobci biopaliv se přeorientovali na výrobu lihu pro dezinfekce. Dvě firmy saturují téměř celý trh

Ondřej Souček

Dva největší tuzemští výrobci biolihu během pár dní výrazně proměnili strukturu své produkce. Zatímco v první polovině března se ještě soustředili výhradně na energetický líh, nyní vyrábějí tolik lihu do dezinfekcí Anti-Covid, že dokážou saturovat drtivou většinu domácí poptávky.

„Během týdne se nám podařilo vyběhat všechna povolení pro výrobu dezinfekce od tří ministerstev a celníků. Nyní už dokážeme vyrobit 1,8 milionu litrů týdně. Poptávka zatím je, trh s dezinfekcemi oproti původnímu stavu narostl asi o třetinu,” odhaduje Jakub Hradiský, mluvčí francouzské společnosti Tereos TTD, která je vůbec největším výrobce biolihu v Česku. 

Motivací k tomuto kroku není jen pandemie koronaviru, ale i fakt, že se cena energetického lihu v posledních týdnech dramaticky propadla. „Připouštíme, že to nám přechod usnadnilo,“ říká Hradiský. 

Podobně se vyjádřila i dvojka na trhu – společnost Ethanol Energy, která spadá pod skupinu Agrofert. „V souladu s potřebami jsme omezili zejména výrobu pro exportní účely. Díky poklesu  spotřeby pohonných hmot bylo možné omezit také dodávky do sektoru dopravy a dalších technických aplikací,“ popisuje nový výrobní režim obchodní ředitel firmy Radovan Smítka.

V současné době je podle ministerstva zemědělství lihu pro výrobu dezinfekčních přípravků dostatek, přičemž výrobců je podle resortu už přes deset. Producentů takzvaného Anti-Covidu je podle odhadů z trhu už více než dvacet. 

Anti-Covid je tekutá dezinfekce primárně určená k dezinfekci rukou a připravená podle receptury Světové zdravotnické organizace. Základní surovinou dezinfekce je bezvodý líh, ke kterému se přidává peroxid vodíku, destilovaná voda a glycerol. Aby mohla firma Anti-Covid vyrábět, musí mít povolení od ministerstva zdravotnictví a zemědělství. Produkci a dodávky pak kontroluje ministerstvo průmyslu a obchodu. 

„Jde o kontrolovaný režim, aby dočasná výroba byla bezpečná, dezinfekce účinná a zároveň, aby stát zajistil dostatek dezinfekčních prostředků na trhu,“ sdělila mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.