Bitcoin jako platební metoda narazil na Alze na dočasné omezení | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Alza dočasně omezila platby bitcoinem

vaj

Nabídka platebních možností největšího českého internetového obchodu se v poslední době ztenčila. Podle firmy ale jen na několik dní.

Kdo si chce v Alze objednat zboží určené k vyzvednutí na některé z poboček e-shopu a zaplatit za něj kryptoměnou bitcoin, má smůlu. Dříve funkční platební metoda aktuálně v nabídce není. Lze ji využít jen u vyzvednutí zboží na hlavní pobočce v pražských Holešovicích. 

„Jde o dočasný stav způsobený aktualizací našeho systému na nové API (rozhraní pro programování aplikací, pozn. red.) partnerské platební brány. V současnosti je možno platit litecoinem. Bitcoin se vrátí během několika dní,“ uvedla tisková mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

Bitcoin má za sebou historicky třetí půlení, spekulanti čekají na další explozivní růst ceny

Alza začala akceptovat bitcoin před necelými třemi roky, od roku 2018 přijímá i virtuální měnu litecoin. Výši podílu kryptoměnových transakcí na celkovém obratu firma neuvádí.

V Česku nicméně nejde o jediné místo známé vstřícným postojem ke kryptoměnám. Kousek od holešovického showroomu Alzy sídlí kavárna Paralelní Polis, kde jinak než digitálními mincemi ani platit nelze. Podle portálu Coinmap jen v Praze akceptují kryptoměny zhruba čtyři desítky podniků.

ANKETA: Bitcoin vstoupí do nové éry. Jak s cenou zahýbe půlení?

Kritici virtuálních měn ale tvrdí, že jejich využití v reálné ekonomice je zanedbatelné a většina jejich držitelů jimi disponuje jen kvůli spekulaci na růst ceny.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Jeho hodnota nicméně v uplynulých letech procházela značnými výkyvy.

V roce 2017 zažíval bitcoin prudký růst a dostal se do centra pozornosti médií. Koncem roku 2017 jeho hodnota překonala 19 tisíc dolarů, o rok později však sestoupila do blízkosti 3000 dolarů.

Kicom: Bitcoinem se dá platit na více místech, než si jeho kritici myslí

Autor: vaj
 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!