Banky versus český kryptobyznys. Na odříznutí od účtů reaguje už i premiér Fiala

Byznys se směnou bitcoinů za koruny znervózňuje banky nejvíc.

Byznys se směnou bitcoinů za koruny znervózňuje banky nejvíc. Zdroj: Midjourney

Problémy českých kryptofirem se získáním bankovního účtu se donesly i do sněmovny. Premiéra Petra Fialu kvůli nim nedávno interpeloval poslanec Marek Novák (ANO), který je zároveň předsedou podvýboru pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku. Novák vidí řešení v zavedení práva na bankovní účet pro podnikatele, Fiala však v reakci na poslancovy dotazy sdělil, že tento návrh nepodporuje. Předseda vlády kvůli své nepřítomnosti během interpelací Novákovi odpověděl písemně a s časovým odstupem, jeho vyjádření má server e15 k dispozici. Uvedl i svůj názor na to, která instituce by měla v Česku do budoucna dohlížet na regulaci kryptobyznysu. Někteří jeho zástupci ale uvažují i nad tím, že by založili vlastní kampeličku.

„Řada bank odmítá poskytovatelům služeb souvisejících s kryptoaktivy otevírat účty nebo již otevřené účty ruší. (…) V každém případě se jedná o obchodní rozhodnutí bank. Žádný právní předpis v České republice ani na evropské úrovni nenutí banky otevírat účty všem právnickým osobám. Stejně tak ale platí, že žádný právní předpis či stanovisko veřejného orgánu bankám nezakazuje otevírat účty právnické osobě jen proto, že obchoduje s kryptoaktivy,“ uvádí Fiala v písemné odpovědi poslanci Novákovi.

„Povinné zřizování platebních účtů právnickým osobám stanovené zákonem by představovalo zásah do smluvní volnosti podnikatelů, kteří jsou bankou, spořitelním nebo úvěrním družstvem nebo zahraniční bankou podnikající v České republice prostřednictvím pobočky,“ míní Fiala.

Regulace jako naděje

Zlepšit situaci podnikatelům z byznysu kolem kryptoměn by podle něj mohlo evropské nařízení MiCA. „To pro poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy zavádí povinnost projít licenčním řízením u orgánu dohledu. Díky tomu se tento segment stane důvěryhodnějším i pro standardní hráče na finančním trhu,“ vysvětluje premiér s tím, že k předložení návrhu implementace MiCA do české legislativy by mělo dojít nejpozději v lednu 2024.

Krypto si má vzít na starost ČNB

Fiala se zároveň ve své odpovědi vyslovil proti snahám České kryptoměnové asociace přispět k tomu, aby kryptolicence udělovala v Česku jiná instituce nežli ČNB. „V České republice platí koncept jednotného dohledu nad finančním trhem. Není důvod vytvářet nový orgán dohledu jen pro oblast kryptoaktiv. Lze zároveň pochybovat o tom, zda by nový orgán skutečně byl při udělování povolení k činnosti efektivnější než Česká národní banka,“ popisuje Fiala.

Zástupci kryptobyznysu varují, že udělování licencí by ze strany ČNB mohlo na základě jejich dosavadních zkušeností trvat neúměrně dlouho. „Lhůty pro udělení licence jsou stanoveny přímo v nařízení MiCA, tyto lhůty tedy budou závazné i v Česku. MiCA stanovuje lhůty pro jednotlivé fáze licenčního řízení, v konečném součtu se jedná zhruba o tři a půl měsíce od podání žádosti, je-li žádost bezvadná,“ doplnil premiér.

„S uvedenými argumenty rozhodně nesouhlasím. Budu dále apelovat na kolegy z ODS, aby svého předsedu a premiéra v jedné osobě přesvědčili, že je potřeba tuto zásadní překážku odstranit a nenechávat banky rozhodovat o tom, kdo může podnikat. Na jedné straně je podnikatel ze zákona povinen mít bankovní účet a na straně druhé mu v tom, přestože jedná v souladu se zákonem, jiný podnikatelský subjekt (banka), brání,“ míní Novák.

Kampelička a bezpečný přístav

Averze v Česku fungujících bank vůči kryptobyznysu dopadla především na domácí burzy a směnárny virtuálních měn. Ještě loni mohly firmy jako Coinmate, Simplecoin či Anycoin používat účty u Equa bank, která už tou dobou platila za poslední relativně vstřícnou banku vůči podnikatelům s bitcoiny a spol.

Takové poslední útočiště ale padlo s převzetím Equa bank ze strany Raiffeisenbank. Kryptoburzy a směnárny o svá bankovní konta přišly. Platební styk jim zajišťuje spořitelní družstvo Ney.

Někteří zástupci kryptobyznysu by svou situaci chtěli řešit ještě neotřeleji než právem na bankovní účet. „Převzetí Equa bank ze strany Raiffeisenbank se nás dotklo velmi bolestivě. Někdo, kdo v Rakousku údajně navazuje přímou spolupráci s naší konkurencí, aby obchodoval s kryptem, a někdo, kdo vyplácí mzdy válečným zločincům (skupina dosud stále nepřestala působit v Rusku – pozn. aut.), ničí životy a naši práci v České republice. V Rakousku asi zapomněli na to, že už neexistuje Rakousko-Uhersko. Zničit se ale nenechám a zkusím požádat ČNB o vydání licence na kampeličku a na té si chci vybudovat vlastní finanční ústav. Český finanční ústav,“ uvedl Martin Stránský, zakladatel bitcoinové směnárny Bit.plus. Dodal ale, že plány na vlastní kampeličku má zatím jen ve stadiu úvah.

Postoj Raiffeisenbank vůči kryptotransakcím a firemním účtům podnikům z oblasti virtuálních měn vysvětlovala v dubnu mluvčí Tereza Kaiseršotová takto: „Stejně jako ostatní banky na trhu zajišťujeme především maximální obezřetnost a bezpečnost při správě financí našich klientů. I v této oblasti proto postupujeme plně v souladu s bezpečnostními pravidly Raiffeisenbank.“ Koncem dubna přitom došlo k oznámení spolupráce mezi vídeňskou Raiffeisen Bank a kryptoburzou Bitpanda na tom, aby mohly společně nabízet klientům investice do kryptoměn.

Kryptoměny vs. banky: Nač by si měli dát pozor běžní klienti

Averzi bank vůči bitcoinu a kryptu pociťují zejména podnikatelé s virtuálními měnami. Běžných klientů bank se situace tolik netýká. Přesto existuje několik situací, které by mohly znepříjemnit obchodování s digitálními měnami i jim.

  • AirBank blokuje zasílání peněz na účty zahraničních kryptoburz. Firma podle své mluvčí Jany Pokorné musela v případě posílání prostředků na burzy typu americké Coinbase zareagovat na kroky své korespondentské banky Raiffeisen Bank International. „Ta přijala rozhodnutí jakékoli platby související s kryptoměnami z důvodu bezpečnosti nadále neprovádět, nejsme schopni toto jakkoli sami ovlivnit,“ uvedla již dříve Pokorná. „Platbu na většinu takto blokovaných účtů ale může klient provést platební kartou. Současný stav nám samotným nevyhovuje, proto intenzivně pracujeme na alternativním řešení. To ale zabere hodně času, není to jednoduché,“ dodala tehdy mluvčí.
  • Moneta Money Bank omezuje veškeré platby směřující na globální kryptoměnovou burzu Binance. Důvodem jsou obavy z podvodů. Řada klientů se prý nechala nachytat vykuky, kteří se vydávali za pracovníky Binance s cílem získat přístup k penězům uživatelů kryptoburzy.
  • Podle některých zástupců českého kryptobyznysu se přístup bank projevuje třeba i při žádosti o hypotéku. Přiznání zkušenosti s investicemi do kryptoaktiv údajně znamená automaticky zamítnutí žádosti.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!