Ethereum je kryptoměna, která už zřejmě nepůjde těžit. | E15.cz

Ethereum zkouší překopat byznys kolem těžby kryptoměn

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Existuje více než osm tisíc různých kryptoměn, do širšího povědomí se ale dostalo jen několik málo z nich. Kromě bitcoinu jde také o ether, oběživo na technologické platformě Ethereum. Přestože mnoho jeho zastánců tvrdí, že jednou předstihne bitcoin co do tržní kapitalizace, obě kryptoměny se profilují trochu jinak. Tvůrci Etherea navíc připravují zásadní novinku, která svou povahou může zamávat byznysem spjatých s těžbou digitálních měn.

Ethereum, projekt ruského programátora žijícího v Kanadě Vitalika Buterina, je mladší než nejpopulárnější bitcoin. Zrod etherea se datuje do července roku 2015, pozdější vznik by sám o sobě mohl představovat výhodu v podobě potenciálně vyšší technologické vyspělosti.

Ethereum blockchain

Ether je kryptoměna založená na blockchainu Ethereum (ether a Ethereum nicméně řada uživatelů chápe jako synonyma, toho se bude částečně držet i tento text, pozn. red.). V případě blockchainu Ethereum jde o decentralizovaný systém pro zaznamenávání a uskutečňování tzv. chytrých kontraktů.


Vše o kryptoměnách čtěte zde >>>


Tyto smlouvy jsou bloky programového kódu, které se vykonávají celou sítí ověřitelným a nezmanipulovatelným způsobem. Lze jimi mimo jiné zautomatizovat způsob vyplácení "dividend" investorům.

Ethereum a těžba? Těžaři mohou přijít o byznys

Koncept etherea spadá mezi next-generation kryptoměny, někdy také nazývané jako „Bitcoin 2.0”. Zatímco bitcoin funguje na principu proof-of-work, který vyžaduje energeticky náročné početní operace k těžbě mincí a přidání bloku s transakcemi do blockchainu, Ethereum se chystá transformovat z proof-of-work do proof-of-stake (potvrzení podílem). Jde o systém, který už nezahrnuje těžbu a ve kterém jsou transakce potvrzovány peněženkami větších "akcionářů".

Graf s kurzem bitcoinu najdete zde >>>

Jejich podíl na celkovém množství etherů pak určí výši odměny, která jim za zapojení se do chodu sítě transakcí a jejích ověřování náleží. Nutným minimálním vkladem je držba 32 etherů, výnosy vyplácené v kryptoměně pak mohou dosahovat 5 až 19 procent ročně. Nasazení novinky se ale průběžně odkládá, spuštění proof-of-stake na Ethereu může trvat ještě řadu dlouhých měsíců, ba dokonce let.

Zároveň se tímto krokem sníží náklady na zabezpečení a kvůli marginalizaci těžby také spotřeba energie. Kdy k tomuto přechodu definitivně dojde, ale stále ještě není jasné. Kritici argumentují, že bezpečnost Etherea kvůli proof-of-stake klesne. Z triády "uživatelé-vývojáři-těžaři" vypada jedna strana, která se podílí mimo jiné i na mocenské rovnováze celého ekosystému kryptoměny.

Těžba etherea je energeticky náročná

Portál Energy consumption index odhaduje, že ethereum těžbou spotřebuje 23,6 terawatthodin ročně, podobně jako celý Ekvádor. To samo o sobě není chybou, proof-of-work kryptoměny využívají energetickou náročnost, respektive nenulovou cenu elektřiny, jako pojistku před případným hackerským útokem. Kdo by chtěl manipulovat veřejnou účetní knihou digitální měny a přepisovat transakce, musel by zaplatit nemalý účet za elektřinu. Zastánci kryptoměn navíc argumentují, že energie pro těžbu virtuálních mincí často pochází z obnovitelných zdrojů.

Oproti bitcoinu je ale těžba etherea dostupnější, "dolovat" jej lze i běžnými grafickými kartami, což má i negativní dopady. Zvýšený zájem o těžbu etherea způsobil nedostatek vysoce výkonných grafických karet, které využívají například počítačoví hráči.

Podívejte se, jak se těží kryptoměny:

Cena etherea vzbudila velká očekávání 

Ethereum v roce 2017 růstem své ceny zastínilo bitcoin. Zatímco na jeho začátku stálo kolem deseti dolarů, v závěru prosince vyšplhalo na zhruba 750 dolarů. Na přelomu let 2020 a 2021 ale výrazně rychleji vzrostl právě bitcoin.

Graf s kurzem etherea sledujte zde:

Nákup lze provést na největších burzách

Kryptoměnu lze stejně jako bitcoin koupit na specializovaných online burzách a směnárnách. Sledujte jejich aktuální kurz. 

Ethereum a kontroverze

Novost a "mládí" etherea ale může mít i stinnou stránku, jelikož projekt ještě nemusí být dostatečně prověřen časem. Nejsou známy všechny možné bezpečnostní výzvy a komunita kolem projektu rovněž nemusí být ještě výrazněji utvořena.

Když v roce 2016 z decentralizovaného investičního fondu DAO kvůli chybě v kódu útočník "odklonil" ethery v hodnotě 50 milionů dolarů, nastalo po rozhodnutí tvůrců kryptoměny rozštěpení etherea na dva různé blockchainy - ethereum (ETH) a ethereum classic (ETC).

První jmenovaný databázi transakcí "restartoval" do stavu před incidentem, druhý řetězec ale pokračoval dále, jako by se nic nestalo. Rozdělení vyvolalo ostré reakce v komunitě zastánců kryptoměn, kteří "restart" blockchainu vnímají jako nepřiměřený zásah.

Tvrdí, že přínosem technologie decentralizované účetní knihy má být hlavně nezměnitelnost údaje do ní zanesených. Takovému pojetí u bitcoinu nahrává to, že na rozdíl od Etherea není jeho vývoj řízen centrální autoritou. 

Autor: sou

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video