Bitcoinmaty se množí. Hotovost za digitální měnu jde směnit už na 16 500 místech

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: shutterstock

Počet platebních bankomatů na bitcoiny se za poslední půlrok ve světě zvýšil o 70 procent na 16 500. Za poslední tři měsíce vzrostl počet tzv. bitcoinmatů o 2600, což je více než za celý rok 2019. Vyplývá to z aktuálních údajů serveru TradingPlatforms.com.

Zájem o nákup bitcoinů podporuje podle serveru letošní prudký nárůst jejich kurzu, který se od začátku roku zdvojnásobil na asi 60 000 dolarů, tedy asi 1,3 milionu korun.

Bitcoinové bankomaty, známé také jako BTM, umožňují uživatelům rychlý přístup k bitcoinu a dalším kryptoměnám. Největší počet BTM je především v rozvinutých zemích jako USA, Kanada a Velká Británie. Staly se však velmi populární i v zemích s nestálými finančními trhy, jejichž občané vyžadují rychlou výměnu oficiální měny za digitální aktivum, které není regulováno vládou.

V České republice začala provozovat bitcoinmaty společnost Bitstock.com již v roce 2014 jako první v Evropě a loni jejich počet navýšila na více než 40. Zájem o jejich využití roste kontinuálně asi o 20 procent ročně. „Vzhledem ke spolupráci se sítí prodejen Geco, jejichž počet je v ČR a na Slovensku kolem 400, už ale nevidíme další prostor pro růst bitcoinmatů. Nedává to ekonomický smysl. Nicméně chceme na bitcoinmaty navázat novými možnostmi směny bitcoinů,“ řekl ředitel Bitstocku Martin Stránský.

V září 2020 mohli uživatelé v USA využívat 7567 bitcoinmatů, letos v březnu jich bylo již téměř 14 000. Kanada za půl roku zvýšila jejich počet z 866 na 1275. Ve Velké Británii se počet bitcoinových bankomatů naopak snížil o čtvrtinu na 195. Následují Rakousko, Španělsko a Polsko se 154, respektive 121 a 107 bitcoinmaty.

Za celý loňský rok se počet bitcoinových bankomatů na světě zdvojnásobil na 12 735. Největším výrobcem bitcoinových bankomatů je stále společnost Genesis Coin s podílem 38 procent. Následuje firma General Bytes s podílem 27 procent a za ní jsou firmy BitAccess a Coinsource.