Cena bitcoinu už letos dosáhla dna, tvrdí průzkum | E15.cz

Cena bitcoinu už letos dosáhla dna, míní většina velkých hráčů z Wall Street

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kryptoměny zažily od začátku roku strmý propad, ta nejrozšířenější z nich má ale údajně nejhorší za sebou. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti Fundstrat mezi institucionálními investory z Wall Street. V něm se těsná většina z nich přiklonila k tvrzení, že cena kolem 5900 dolarů za bitcoin představovala letošní dno.

Z 25 oslovených zástupců institucí typu hedgeových fondů či bank 54 procent z nich souhlasí s tvrzením, že nová minima kurz bitcoinu letos nečekají. 57 respondentů současně věští, že cena bitcoinu dosáhne do konce příštího roku minimálně 15 tisíc dolarů s tím, že se může vyšplhat ještě mnohem výše, informuje CNBC

Tím, kdo vidí budoucnost bitcoinu jednoznačně optimisticky, je přitom i sám spoluzakladatel Fundstratu a jeden z nejvýznamnějších kryptoměnových analytiků Tom Lee. Do konce roku předpovídá bitcoinu hodnotu 22 tisíc dolarů. V létě přitom o tři tisíce dolarů snížil svůj předchozí odhad.

Ve prospěch zhodnocení nejrozšířenější kryptoměny argumentoval podle CCN mimo jiné tím, že její těžba se již dostala na samou hranici rentability. Z toho mimo jiné plyne, že těžařům se tolik nevyplatí získané virtuální mince prodávat.

Blížící se konec roku ovšem prověří platnost i dalších kryptoměnových predikcí. Nedávno například investor Mike Novogratz uvedl, že kurz bitcoinu už v roce 2018 nepřekročí hranici devíti tisíc dolarů. V závěru loňského roku přitom tvrdil, že tato virtuální měna může během 12 měsíců vyšplhat až k 40 tisícům dolarů za jednu digitální minci.

Objevily se ale i dlouhodobější predikce. Například investor a ekonom Václav Dejčmar letos na konferenci E15 Premium popsal bitcoin jako zlato moderního věku. Tomu přizpůsobil i svůj dlouhodobější odhad ceny této kryptoměny. „Z osmdesáti procent se cena bitcoinu bude pohybovat ve stovkách tisíc dolarů, z dvaceti procent to bude kvůli sporům v komunitě pod tisícovkou dolarů,“ uvedl Dejčmar.

Podle části analytiků a investorů je ale i současná cena bitcoinu kolem 6500 tisíce dolarů přemrštěná. Ekonom Nouriel Roubini dokonce kryptoměny označuje za podvod a tvrdí, že jejich reálná cena odpovídá nule. Kritický je vůči virtuálním měnám také Warren Buffett. Podle něj nemají žádnou vnitřní hodnotu.

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video