Bitcoin začal prudce růst - podobně jako při minulém půlení | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Krypto-graf týdne: Přijde po vzestupu pád? Situace bitcoinu teď připomíná průběh minulého půlení

Jan Vávra

Jan Vávra

Kryptoměny prodělaly období několikadenního výrazného růstu. Ten byl nejviditelnější v případě nejrozšířenějšího bitcoinu. Podle agentury Bloomberg jsou příčinou očekávání spojená s nadcházejícím půlením (halvingem), k němuž má dojít 12. května. Částečně se opakuje situace, ke které došlo před čtyřmi roky.

Předchozí půlení (halving) proběhlo v červenci roku 2016. Také těsně před ním se kurz bitcoinu vydal prudce vzhůru, aby těsně před očekávanou událostí došlo ke znatelné cenové korekci.

Ačkoliv se tehdy kryptoměna obchodovala v odlišném cenovém řádu – kolem 700 dolarů za digitální minci – spekulanti by si podle analytiků měli dát pozor na mohutné výkyvy ceny i tentokrát.

Situace v roce 2016. Termín půlení vyznačen červeněSituace v roce 2016. Termín půlení vyznačen červeněAutor: Coinmarketcap

A to i přes to, že půlení obecně představuje z hlediska hodnoty bitcoinu zřejmě nejdůležitější událost za dlouhé roky, neboť na polovinu snižuje počet denně vygenerovaných virtuálních mincí.

„Halving může částečně vysvětlovat poptávku po kryptoměně. Měli byste si ale uvědomit, že jde o dopředu známou událost, čili by měla být do ceny bitcoinu započítána. Až k ní 12. května dojde, tlaky ženoucí virtuální měnu vzhůru mohou polevit,“ uvádí analytik brokerské společnosti Oanda Craig Erlam.

Vývoj ceny bitcoinu na jaře 2020Vývoj ceny bitcoinu na jaře 2020Autor: Coinmarketcap

Podle Christel Quekové z digitální platformy Bolt Global je možné, že půlení bude mít v krátkodobém horizontu na cenu virtuální měny opačný vliv, než v jaký její držitelé doufají. A to za předpokladu, že si spekulanti začnou ve větší míře vybírat aktuálně dosažené zisky.

Bitcoin se v tomto týdnu dostal na nejvyšší hladinu od začátku března, když nejprve vyšplhal na osm a posléze na devět tisíc dolarůl za virtuální minci.

V polovině přitom března bitcoin a spol. prošly jedním z nejprudších cenových pádů své dosavadní historie, když během 24 hodin odepsaly padesát procent své hodnoty. Letošní cenové minimum se tak v případě bitcoinu nachází na hodnotě 3700 dolarů.

Kicom: Srazí další akciový propad hodnotu bitcoinu? Kryptoměna se začala chovat atypicky
Kolik těžařů bitcoinu přežije? Kryptoměnoví experti odhadují, co se stane po blížícím se půlení

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!