Národní kryptoměna by ohrozila bankovní systém, uvědomila si Austrálie a couvá | E15.cz

Národní kryptoměna by ohrozila bankovní systém, uvědomila si Austrálie a couvá

lie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vedení centrální banky Austrálie zvažovalo vytvoření vlastní národní kryptoměny. Jednalo by se o emitování digitální verze australského dolaru, obdoby nejslavnější kryptoměny bitcoinu se ale investoři u protinožců nedočkají. Případný velký zájem o novou valutu by údajně mohl podkopat australský finanční systém. 

Co činí diskutovaný návrh Australanů do velké míry originální je fakt, že návrh bankéřů nepočítal s tradičním bankovním účtem, kde by klient své e-mince spořil, ale pouze s mobilní aplikací: peněženkou. Ta by umožňovala klasickou správu plateb.

Významný rozdíl proti tradičním bankovním převodům, jak je známe dnes, by byla anonymita plateb – princip by byl stejný, jako byste z fyzické peněženky vyňali hotovost a zaplatili za útratu. Pokud by ale majitel e-peněženky s australskou kryptoměnou ztratil své mobilní zařízení, přišel by i o digitální obnos, jelikož by nešlo nešťastníka dohledat.

Aktuální kurz bitcoinu:

Centrální banka však nakonec od zavedení vlastní kryptoměny couvla. Bankéři se obávali, že by takový krok poškodil ostatní banky v zemi v případě, kdy by velké množství klientů chtělo v jeden okamžik vybrat hotovost.

„Pokud bychom vydávali elektronické bankovky, je možné, že by klienti v době paniky měnili své vklady u komerčních bank za elektronické bankovky. Jinými slovy, výběr by byl snazší, což by mohlo nepříznivě ovlivnit finanční stabilitu,“ vysvětlil guvernér australské centrální banky Philip Lowe.

Autor: lie

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video