Těžaře kryptoměn opět začal lákat vstup na burzu | E15.cz

Výrobce strojů na těžbu bitcoinu opět láká vstup na burzu

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Druhý největší výrobce zařízení na těžbu bitcoinu na světě se připravuje na vstup na americkou burzu Nasdaq. Čínský Canaan není sám, podobné záměry má podle agentury Bloomberg i jeho konkurent a současně lídr trhu Bitmain.

Canaan už vyplnil dokumenty potřebné k přípravě IPO. Z nich vyplývá, že investorům nabídne podíl v hodnotě 400 milionů dolarů (9,2 miliardy korun). Agentura Bloomberg ale připomíná, že v této fázi jde ještě o velmi předběžný údaj.

Canaan zkouší jít na burzu již podruhé. Loni se chystal na úpis svých podílů – ve výši jedné miliardy dolarů (22,9 miliardy korun) - v Hongkongu. Od svých záměrů ale ustoupil, přestože loňské finanční výsledky firmy byly výrazně lepší než letos. Za první pololetí roku 2019 vykázala ztrátu 48 milionů dolarů (1,1 miliardy korun), zatímco před rokem šlo o zisk 30,6 milionu dolarů (701 milionů korun).

Podobné plány má také největší rival Canaanu. Konkurenční čínský Bitmain podle agentury Bloomberg rovněž zvažuje úpis svých akcií ve Spojených státech. Obě firmy spojují nejen budoucí plány, ale i chování v minulosti. Také Bitmain loni vycouval ze vstupu na hongkongský parket.

Obě firmy a jejich potenciální investory může povzbudit letošní vývoj na trhu kryptoměn. Ten prošel výrazným oživením, když dominantní bitcoin od začátku roku svou hodnotu více než zdvojnásobil.

Na to reagují i samotní těžaři virtuálních mincí, kteří obměňují svůj hardware za novější. Jejich celkový výpočetní výkon, který je určený k dolování digitálních mincí a zabezpečení chodu bitcoinové sítě, nedávno překonal svá historická maxima. Část expertů ale upozorňuje, že se kvůli tomu už nevyplatí těžit virtuální mince v domácích podmínkách.

Autor: vaj

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video