Akcie Applu jsou blíže drobným investorům | E15.cz

Akcie Applu jsou blíže drobným investorům

Akcie Applu jsou blíže drobným investorům
Apple Store
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Michael Movchin, WikimediaCommons

buk

Akcie společnosti Apple odstartovaly nový týden na zlomku své páteční ceny. Světová technologická jednička totiž splnila své dubnové avízo a každou svou akcii podílníkům vyměnila za sedm nových ve stejné celkové hodnotě.

Apple je tak od nynějška s kurzem pod sto dolarů blíže drobným investorům, má ale dveře otevřené i do prestižního akciového indexu Dow Jones. Tam by se totiž se svou někdejší astronomickou cenovkou nedostal.

Ačkoli rozštěpení akcií, takzvaný split, nepřináší podílníkům dodatečnou hodnotu, investoři do akcií Applu slaví. Od oznámení programu letos 23. dubna zažily jejich akcie nejsilnější růst od roku 2012, když za pouhých šest týdnů dokázaly podražit bezmála o čtvrtinu. Za boomem stojí podle expertů nejen rostoucí očekávání ohledně dividendové nadílky a odkupech vlastních akcií, ale právě i sázky spekulantů na zvýšený zájem retailu a investorů tvořících svá portfolia podle skladby indexu Dow Jones.

Vývoj akcií Applu od začátku roku

Vývoj akcií Applu od začátku rokuVývoj akcií Applu od začátku rokuAutor: Yahoo Finance
Zdroj: Yahoo Finance

Apple nedělal podobný podnik poprvé. Akcie štěpil v historii už třikrát, a to v letech 1987, 2000 a 2005. Vždy se ovšem jednalo o split v poměru dvě ku jedné.

Autor: buk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!