Americká letadlová loď USS Gerald R Ford poprvé použila elektromagnetický katapult | E15.cz

Americká letadlová loď USS Gerald R Ford poprvé použila elektromagnetický katapult

Stanislav Mihulka - VTM.cz

Nová superletadlová loď amerického námořnictva USS Gerald R. Ford (CVN–78) sbírá jedno prvenství za druhým. 28. července se z její paluby vznesl letoun s použitím revolučního elektromagnetického katapultu. Ve stejný den na ní byl otestován i inovativní brzdící systém.

 

Nová jaderná superletadlová loď amerického námořnictva USS Gerald R. Ford (CVN–78) sbírá jedno prvenství za druhým. Nejsou to ani dva týdny, co byla uvedena do aktivní služby, ale v médiích je prakticky neustále. 28. července (2017) se jí povedlo získat hned dvě prvenství najednou.

Tohoto dne se letoun F/A-18F Super Hornet, který pilotoval komandér Jamie Struck, vznesl z letové paluby letadlové lodi s použitím nového a revolučního elektromagnetického katapultu ElectroMAgnetic Launch System (EMALS).

Chybí nám velký traktor, přiznává manažer Zetoru. Firma spoléhá na slavnou historii

O něco dříve toto letadlo na letadlové lodi přistálo a použilo k tomu nový brzdící systém Advanced Arresting Gear (AAG).

Na první pohled to není nic až tak světoborného. Přistání a start z lodi USS Gerald R. Ford se zdálky příliš neliší od jiných letadlových lodí. Jenomže nová superletadlová loď ve skutečnosti ukrývá převratnou technologii, jakou moře ještě nevidělo. Všechny ostatní letadlové lodi současnosti používají parní katapult, který je ve službě již déle než 60 let.

Náporové rakety jsou smrtící i pro nejmodernější stíhačky

Parní katapulty fungují docela dobře. Jenomže to jsou komplikované systémy a jejich obsluha i údržba vyžaduje mnoho členů posádky. Na palubě USS Gerald R. Ford nahradil všechny parní katapulty systém EMALS, který vyrábí společnost General Atomics.

720p 360p
First Fixed Wing Aircraft Recovered Aboard USS Gerald R. Ford

Je to vlastně railgun, čili elektromagnetické kolejnicové dělo, které nestřílí projektily, ale vypouští do vzduchu letadla. EMALS je přitom v porovnání s parními katapulty mnohem jednoduší a spolehlivější. Je snazší ho obsluhovat, provádět údržbu a také nabízí pro start letadel více energie.

Investice do IT jsou největším plýtváním penězi, říká exprezident Václav Klaus

Společnost General Atomics je i výrobcem systému pro přistávání letounů AAG. Tento systém nahrazuje staré dobré hydraulické systémy zabrzdění letadel. Nový systém AAG je řízený počítačem. K jeho provozu i údržbě postačuje méně členů posádky a lze jej pohotově nastavit na přistávání rozmanitých letounů, od těžkých bombardérů až po lehké drony.

720p 360p
USS Gerald R. Fords First Fixed-Wing Aircraft Launch

Podle kapitána Ricka McCormacka, který momentálně velí letadlové lodi USS Gerald R. Ford, byly systémy EMALS a AAG již mnohokrát úspěšně testovány na souši, v prostorách vojenského zařízení Joint Base McGuire–Dix–Lakehurst ve státě New Jersey. Teď to ale bylo poprvé, kdy je na moři prověřilo bojové letadlo námořnictva.

Za cejlonským čajem šplhá romantická železnice, pochází ještě z koloniálních dob
Válka o obchody české outdoorové značky Bushman nabírá obrátky
Trump se opřel do CNN: Lžete a kazíte Američanům mezinárodní reputaci
Oběžná dráha Země je plná odpadků. Nejvíc jich vyprodukovali Američané
Vlašimská munička chrlí přes miliardu nábojů  za rok. Ve stejném řádu má i tržby
Tatra 111 slaví 75 let. Postavili ji pro Wehrmacht, budovala socialismus

Autor: Stanislav Mihulka - VTM.cz
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!