Anna čeká na nové rodiče | E15.cz

Anna čeká na nové rodiče

Dívka z kladenského babyboxu už spí v nové postýlce. V pondělí ji sanita převezla z nemocnice do kojeneckého ústavu v Rozdělově.

Novorozeně uložil neznámý člověk 25. července ráno do babyboxu v areálu nemocnice. Nikdo z lékařů ani pracovnic sociálního odboru neví, zda to byla matka nebo někdo jiný. „Asi se to nikdy nedovíme, ani po tom nechci pátrat,“ řekla vedoucí odboru Marie Vacková.

Dostala nové jméno

Zdravotní sestry z dětského oddělení kladenské nemocnice holčičku pojmenovaly Anička Česká. Jméno jí vydrželo necelý týden. Na návrh pracovnic sociálního odboru ho soud změnil. „Nechceme, aby veřejnost znala novou totožnost holčičky. Ctíme její soukromí, má na to právo. Už to, že veřejnost ví, kam byla z nemocnice umístěná, pro ni může být nepříjemné,“ podotkla Vacková. Pracovnice sociálního odboru nerozumí tomu, že dítě, které bylo odložené jen pár dnů po Anně v ústeckoorlické nemocnici, bylo do týdne umístěné v nové rodině. „Souhlas k osvojení může být daný nejdříve šest týdnů po narození dítěte,“ upozornila Vacková.

Rodiče vybere úřad

Podle zákona je k osvojení třeba i souhlasu zákonného zástupce osvojovaného dítěte. V případě Anny je jím středočeský krajský úřad, jehož poradní sbor teprve vhodné rodiče vybere. „Žadatelů, kteří akceptují přijetí miminka z babyboxu, je málo,“ řekla Jana Nožířová ze sociálního odboru krajského úřadu. Annu nyní čeká šest ¨týdnů, kdy za ji její zástupce vyřídí na úřadech rodný list a další nezbytnou dokumentaci. Už nyní má trvalé bydliště na kladenském magistrátu. Zatím pobývá v kojeneckém ústavu. „Dětí v těchto ústavech jsou na tom mnohdy lépe než děti v rodinách,“ poznamenala Vacková. Nová matka Anny dostane od státu peněžité příspěvky, jako by dítě porodila.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.