Aroma ti šeptá... kam zajít na dobré espresso. Test kaváren v Liberci | e15.cz

Aroma ti šeptá... kam zajít na dobré espresso. Test kaváren v Liberci

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Redaktorka Sedmičky společně s odborníkem testovala liberecké kavárny. Všechny prošly.

S pěnou a s doprovodem sklenky vody, cukrem a teplým mlékem. Tak má vypadat správně servírované espresso s mlékem. Redaktorka Sedmička vyrazila společně s odborníkem do sedmi libereckých kaváren, aby otestovala, co nabízejí zdejší podniky. Žádná návštěva nebyla vysloveným propadákem. Kafetérie dostávaly známky jako ve škole, ale jedničku dostala pouze jediná.
„Vybrali jsme sedm kaváren. Otestovat jsme chtěli nejen ty v obchodním centru, ale i malé a zastrčené. Všechny liberecké podniky s kávou, kterých je ve městě skutečně hodně, bychom projít nezvládli. Když srovnám dnešní kavárny s těmi před deseti patnácti lety, kultura podniků poskočila o několik stupínků výš,“ řekl hodnotící odborník Ladislav Höck. Podle něj si majitelé kaváren uvědomují, že se lidé naučili pít kvalitní kávu, a proto si dávají pozor, jaký druh a odkud surovinu berou. „Provozovatelé pochopili, že se jim vyplatí investovat i do kvalitních přístrojů na přípravu kávy a školení personálu. Na konečném výsledku je to znát,“ míní Höck.

1. Costa Café

Redaktorka s odborníkem jako první otestovali kavárnu Costa Café. Jednu z obchodního centra Forum. Prodává kávu s sebou a lidé si musí objednat u pultu. To testujícím přišla obsluha sdělit ke stolku. Ale objednávku přijala až u baru. Za okamžik je obsloužila. „Minusem je, že mléko nalili hned do kávy, tak nemáme šanci poznat její skutečnou chuť,“ okomentoval hned v úvodu Höck. Místní nápoj je hodně silný, vyrábí si tady svoji směs kávy typu Robusta. K šálku ale chyběla sklenka vody. „Tam, kde si na servírování kávy zakládají, by měli nosit přibližně jednu decku vody perlivé nebo neperlivé automaticky. Káva odvodňuje a voda tedy doplní tekutiny. Dříve, když byl oblíbený turek, sloužila i k vypláchnutí zrníček ze zubů,“ vysvětluje odborník.
Nakonec kavárně dal známku dva plus. Polepšila si doplňkovým sortimentem menších jídel a čistotou. Káva tam byla ale nejdražší z testovaných podniků. Šálek stál sedmapadesát korun.

2. Level One Café

Čistou dvojku si vysloužila další kavárna ve Foru. Plusem byl dětský koutek. Pachy z kuřácké části byly výrazně cítit i v té nekuřácké a v koutku pro děti.
Káva však byla příjemná. „Přinesli mléko v nádobce zvlášť a navíc ohřáté. Tak to má být. Opět ale chyběla voda,“ poznamenal znalec.
Pěna z nápoje také zmizela velmi rychle, což může například být známkou toho, že připravují kávu pod malým tlakem. „Potěšila mě čokoláda,“ doplnil Höck.
Espresso s mlékem v Level One stojí zákazníka devětatřicet korun.

3. Life Café

Pěkně naservírovaná káva, se vším co k ní patří – s vodou v menší sklence, smetanou zvlášť, sušenkou i cukrem. To vše značky Lavazza za čtyřiatřicet korun. „Za vzhledem kávy ale její chuť pokulhává. I když jsem si nalil do kávy smetanu a přidal cukr, zůstává po ní nakyslá chuť na patře,“ tváří se překvapeně hodnotitel. Navíc má pokaženou náladu i tím, že dostal na zamíchání kávy špinavou lžičku.
„Těžko říct, co způsobilo nepříjemnou chuť. Může to být i vodou. Čím tvrdší, tím horší má na kávu vliv. Proto je součástí kvalitních přístrojů na přípravu i speciální filtrační systém, který vodu změkčí,“ vysvětluje Höck.
Kavárnu v Rumunské ulici hodnotí známkou tři. Podniku pomohlo stylové, spíše barové prostředí a ochotná obsluha. Horší hodnocení dostala i kvůli zakouřenému prostředí.

4. My Café

Kávarnou barového typu je i oblíbený podnik v Moskevské ulici. Káva značky Illy nezklamala. Hrnek espressa s mlékem za čtyřiatřicet korun voněl už z dálky. „Je vidět, že melou čerstvou kávu ze zrnek,“ ukazuje Höck na zvláštní nádobu, která je součástí přístroje na přípravu nápoje. Chuťově není co vytknout, pozorností je mandle v čokoládě. Opět ale chybí voda, a tak je testující po kávě žíznivý. „Prostředí je kuřácké a trochu hlučnější, ale jinak velmi příjemné. Mají tady velký výběr alkoholického pití a koktejlů, který převyšuje nabídku teplých a nealko nápojů. Obsluha je také příjemná,“ podotýká odborník.
Kavárně uděluje známku jedna minus.

5. Porta Café

Rozlehlá kavárna v podloubí před libereckou radnicí je oblíbená u turistů i místních. Nabízí tam italský typ kávy Trucillo a zákazník si dokonce může v nápojovém lístku přečíst, jak by mu měli takovou kávu správně přichystat.
„Káva má specifickou chuť. Ale příjemnou a chutnou. Mléko a cukr ji mírně odlehčí, přesto káva zůstává stále dobrá,“ hodnotí znalec. Šmouhu na celkovém dojmu přece objevil.
V nápojovém lístku, kde nabízí espresso s mlékem za devětatřicet korun, píší, že spolu s kávou dostane zákazník i vodu. Na stolek obsluha donesla kromě kávy i mléko v nádobce, sušenku a cukr. Na vodu ale zapomněla.
Celkově tedy odborník hodnotí známkou jedna minus.

6. Café Bar hotel Praha

Italskou kávu pod značkou Gaetano caffé, nabízí za čtyřiatřicet korun návštěvníkům kavárna hotelu Praha v samém středu města. Velmi ochotná obsluha přináší společně s hrnkem voňavého černého moku nádobku s teplým mlékem, cukry, sušenku a skleničku vody. Ihned spolu s tím nabízí dezerty i další dobroty, jako třeba zmrzlinu. „Kavárna působí velmi příjemným dojmem, přenesl jsem se tam do časů první republiky. Navíc káva je velmi příjemná, i když nemá příliš výraznou chuť jako v některých předchozích podnicích. Ale to není na škodu, nemám, co bych vytkl,“ chválí Höck.
Do pomyslné žákovské knížky píše jedničku.

7. Sluneční zahrada

Posledním testovaným místem byla Sluneční zahrada na Soukenném náměstí. Návštěvníky přivítala hlasitá hudba. Presso s mlékem prodávají za čtyřiatřicet korun a mají značku Lavazza. „Nikomu nevnucuji svůj názor, ani chutě, ale tato značka mě neoslovila. I když v Zahradě chutná lépe než v předchozím testovaném Life Café, přesto nakyslá chuť zůstává,“ hodnotí Höck.
Vodu nepřinesli a mlíčko dodali v plastovém kelímku. „To měli i v předešlých kavárnách a rozhodně to není na závadu. Ale přece jen člověk nemá záruku čerstvosti. I když do hodnocení to nezahrnuji,“ vysvětluje odborník. Pozornost v podobě sušenky nebo čokolády se také neobjevila, a tak udělil kavárně známku dvě.
Celkově Ladislav Höck hodnotí nabídku testovaných kaváren velmi dobře.
„Lidé si chtějí v kavárně dát jiný nápoj, než si mohou běžně uvařit doma. A tak poptávka po espressu roste. Oblíbené je nejenom espresso s mlékem, ale i třeba capucino nebo latté. Zákazníci se naučili chutě rozeznávat a mají rádi kvalitu. A tak hodně záleží na podniku, s čím je zaujme,“ uzavírá Ladislav Höck.

Znalec, který hodnotil kávu

Jméno: Ladislav Höck
Studium: vystudoval hotelovou školu v Turnově, obor gastronomie a cestovní ruch
Další vzdělání: absolvoval barmanský kurz u legendy českého barmanství Miloše Trettera. Má za sebou i vyšší barmanský kurz, takzvaný bostonský u Michaela Trettera
Zkušenosti: osm let pracoval jako barman a má i další praxi z pohostinství a kavárenství

Několik Zajímavostí o kávě

Káva je po ropě druhá nejvýznamnější obchodní komodita.
Jejím pěstováním, výrobou a prodejem se ve světě živí na 500 milionů lidí.
Káva je ve dvou základních druzích - Robusta a Arabica.
Arabica pochází převážně z Afriky a východní Asie a tvoří pětadvacet procent veškeré světové produkce kávy. Obsahuje méně kofeinu.
Robusta tvoří pětasedmdesát procent světové produkce a obsahuje dvakrát větší množství kofeinu než Arabica. Zemědělci ji pěstují převážně v jižní Americe.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video