Chytrá pěna a milionáři ze Severní Moravy | E15.cz

Chytrá pěna a milionáři ze Severní Moravy

Jedním z témat 23. Mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH bylo nízkoenergetické stavění a úspory ve stavebnictví, to vše s důrazem na ekologii. Tato skutečnost je o to aktuálnější, že v září letošního roku parlament odhlasoval povinnost prodávajícím a pronajímatelům nemovitostí nechat si zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy.

Připomeňme, že Česká republika je jedním z regionů Evropy, kde je nejnižší procento budov se zateplením obvodové a střešní konstrukce.

Oproti roku 2011 zaznamenali pořadatelé sedmiprocentní nárůst počtu vystavovatelů. Mezi „nováčky“ letos zazářila i severomoravská společnost Eko-izolace HS Group. Její vlajkovou lodí je speciální izolace, pro kterou se vžil název Chytrá pěna.

Všeobecně známé jsou izolační materiály, jako je polystyren či minerální vata; polyuretan až do nedávna tak známý nebyl. Přitom se tato izolace využívá od padesátých let minulého století v ledničkách, v loďařském a leteckém průmyslu a také každý automobil skrývá pod čalouněním polyuretanové výplně. Ve stavebnictví se začaly stříkané izolační pěny používat zejména v USA v sedmdesátých letech minulého století. V České republice se tyto materiály tak rozšířily až v posledních letech. Z Chytré pěny se velmi rychle stal fenomén, který začíná vytlačovat již přežité materiály, jako je právě polystyren nebo minerální vata.

Chytrá pěna je v současné době progresivním řešením moderních tepelných izolací. S jistou nadsázkou lze říci, že svými jedinečnými vlastnostmi předčí všechny doposud užívané izolační materiály. Slogan „ekoizolace nové generace“ je proto na místě.

Společnost Eko-izolace HS Group s.r.o. je sice na trhu teprve třetím rokem, ale za tu dobu zrealizovala izolačními nástřiky téměř dva miliony metrů čtverečních pestrou škálu nejrůznějších objektů. Mezi referenční stavby patří například bratislavská Reduta. Budova postavená v klasicistním stylu na počátku dvacátého století dostala do vínku „chytrou pěnu“, která odhlučnila a zateplila tamní historický sál. Dalším příkladem je odvětrávaná fasáda školicího střediska Bušínov u Zábřehu. Členitou stavbu pokryla izolace na pěti tisících metrech čtverečních.

Jak nám řekl obchodní ředitel společnosti David Nepejchal, přednosti zmiňované izolace jsou především v tom, že splňuje několik vlastností v jednom. Tepelná izolace v podobě chytré izolační pěny dokonale přilne ke všem povrchům bez jakýchkoliv netěsností, které vznikají při použití běžných izolačních materiálů. Tím zamezuje nežádoucímu proudění vzduchu či vlhkosti a citelně tak zvyšuje účinnost tepelné izolace. Pomocí Chytré pěny se snadno provede tepelná izolace fasády, podkroví, šikmé nebo ploché střechy, základů, ale také například bazénu. Chytrá pěna se aplikuje stříkáním. Po dopadu začne narůstat a až 120násobně zvětší svůj objem. Vyplní tak dokonale všechna kritická místa, kam třeba minerální vatu nikdy nedostaneme. Jak bylo řečeno, v zimě hřeje, v létě chladí – zabraňuje nejen unikání tepla v zimě, ale v létě chrání před prohříváním.

Firma Eko-izolace HS Group s.r.o. vsadila na jistou kartu. Zdá se, že po letošním stavebním veletrhu bude mít její síť šesti středisek a tým technickoodborných poradců po celé ČR hodně práce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!