Dny NATO předvádějí nejmodernější vojenskou techniku | E15.cz

Dny NATO předvádějí nejmodernější vojenskou techniku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(OBRAZEM) Rekordní účast 140 tisíc lidí hlásí po prvním dnu organizátoři Dnů NATO a Dnů vzdušných sil Armády ČR, které se ode dneška konají na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy. Pořadatelé připravili na celý víkend téměř 15 hodin programu. Mezi 72 ukázkami je většina leteckých. Kromě armády mají v Mošnově své zastoupení policisté, hasiči, celníci i záchranáři. Mezi 17 zeměmi, které se letos Dnů NATO účastní, jsou poprvé Izrael, Norsko, Švédsko a Turecko.

Diváky nadchla zejména vystoupení dvou akrobatických leteckých skupin. Čtyřčlenné lotyšské „Včely“ Baltic Bees a osmičlenní Turskish Stars z Turecka předvedli dech beroucí kousky a letouny na obloze vykreslily i srdce. Diváci mohli vidět ukázky zásahů policie, záchranářů i s vrtulníkem nebo pozemních složek armády.

Na poslední chvíli svou účast odřekla britská akrobatická skupina Red Arrows. „Samozřejmě nás to mrzí, ale měli k tomu své důvody. Myslím ale, že máme natolik bohatý program, že si i tak návštěvníci přišli na své,“ řekl šéf sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce, Zbyněk Pavlačík.

Dny NATO 2011 Autor: Lubomir Svetnicka, natoaktual.cz

Součástí dnešního programu byl i ceremoniál přijetí České republiky do systému včasné vzdušné výstrahy AWACS. „Jsme hrozně rádi, že v tomhle programu máme první čtyři příslušníky. Další čtyři se začnou připravovat. Je to nejlepší způsob, jak ukázat, že jsme plnohodnotnými členy aliance,“ řekl velitel vzdušných sil české armády Jiří Verner. Mezi českými vojáky jsou operátoři, palubní technici i pilot. „Snažíme se obsadit všechny profese, které se v tomto systému nabízejí,“ doplnil Verner.

Dny NATO 2011 Autor: Lubomir Svetnicka, natoaktual.cz

Letoun včasného vzdušného průzkumu E-3A NATO AWACS patřil k těm, o jejichž prohlídku měli návštěvníci Dnů NATO enormní zájem a čekali na ni v dlouhé frontě.

„Letadlo umí zjišťovat vzdušné, námořní i pozemní cíle na vzdálenost přibližně 250 námořních mil, což lze zaokrouhlit na 400 kilometrů, z výšky přibližně 10 kilometrů. Jsme ve spojeni s pozemními pracovišti a samozřejmě s přidělenými stíhacími letadly,“ popsal český člen posádky, náčelník operační směny Stanislav Hebr.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video