Dny NATO 2023 v Ostravě: Program, technika, doprava a termín konání

Stíhačka Gripen E bude k vidění na akci Dny NATO 2023

Stíhačka Gripen E bude k vidění na akci Dny NATO 2023 Zdroj: Saab

Mi-24 Hind
Vrtulník Mil Mi-24 české armády
vrtulník Mi-24/35
Alenia C-27J Spartan
UH-1Y Venom
29
Fotogalerie

Fanoušci a příznivci vojenské techniky už brzy mohou opět na vlastní oči zažít nejnovější stroje, které se starají o bezpečnost států Severoatlantické aliance. Na ostravském letišti Leoše Janáčka se v září uskuteční už 23. ročník největší bezpečnostní přehlídky ve střední Evropě. Letošní záštitu Dnům NATO udělil prezident Petr Pavel.

Přehlídka vojenské, policejní a záchranářské techniky se v Ostravě koná pravidelně už od roku 2001. Široká veřejnost se tak může seznámit s vojenskou technikou používanou v České republice i dalších členských zemích NATO a objasňuje témata související s bezpečností. Vedle vojenských přehlídek nechybí ani besedy, filmové projekce a další doprovodný program.

Termín: Kdy se konají Dny NATO 2023?

Dny NATO se už tradičně konají třetí zářijový víkend:

  • 16. září, sobota, 08.30 – 18.00
  • 17. září, neděle, 09.00 – 17.00

Přílety letadel a příjezdy vozů ale většinou probíhají  už ve čtvrtek a v pátek před akcí. Někteří příznivci tak využívají této možnosti a jezdí se k letišti dívat s předstihem. Časy příletů najdete na stránkách akce vždy alespoň dva až tři dny předem. Aktuality také pravidelně přibývají na facebookových stránkách.

Vstupenky na Dny NATO 2023 v Ostravě

Dny NATO jsou pro návštěvníky zcela zdarma. Není tedy nutné shánět vstupenky, stačí jen přijet a užít si program, který organizátoři připravili.

Program a vojenská technika: Co návštěvníci uvidí na Dnech NATO 2023?

Kompletní program pro Dny NATO 2023 naleznete na oficiálních stránkách přibližně čtyři dny před akcí. Už teď ale organizátoři představili hlavní taháky akce.

Česko 

Poprvé se například představí nejnovější přírůstky v inventáři českého letectva - bitevní vrtulník AH-1Z Viper a víceúčelový UH-1Y Venom. Společnost Saab jako dlouholetý partner Dnů NATO zase ukáže víceúčelový letoun Gripen E. Neodmyslitelnou složkou Ozbrojených sil ČR je také Hradní stráž, která v rámci dynamické ukázky předvede svoji motocyklovou jednotku.

Polsko

Letošním speciálním partnerem akce je Polsko, které uvede všechny své jednotky speciálních sil, jejich výzbroje a rovněž premiérovou dynamickou ukázku jednoty GROM s českou policií. Nebude chybět ani již tradiční bojový výsadek v podání příslušníků jednotky AGAT a představení techniky této jednotky – lehkého taktického vozidla Oshkosh M-ATV, terénního vozidla HMMWV či mini dronu FLYEYE.

USA a Německo

Spojené státy americké premiérově představí transportní vrtulník CH-47 Chinook a útočný vrtulník AH-64 Apache, který byl na statické ukázce i minulý rok. Pozemní armáda, letectvo a námořnictvo z Německa představí hned osm letounů a vrtulníků, v čele s dvěma transportními obry A400M Atlas.

VIDEO: Co bylo k vidění minulý rok na akci Dny NATO?

Video placeholde
Dny NATO • Videohub
 

Španělsko

Svou šestou účast na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR potvrdilo také španělské letectvo. Po pěti letech z pyrenejského poloostrova na letovou ukázku dorazí bojový letoun Eurofighter Typhoon, který se tak setká s Typhoonem britského královského letectva, stejně jako při svých předchozích představeních v letech 2016 a 2018.

Dánsko a Belgie

Na Dny se také po pětileté pauze vrací Dánsko a návštěvníci se mohou těšit na premiéru jeho jediné akrobatické skupiny Baby Blue Display Team, která používá letouny T-17 Supporter. Belgické letectvo si pro letošní ročník připravilo premiéru transportního letounu A400M Atlas z belgicko-lucemburské jednotky.  Na statické ukázce ho doprovodí dvojice víceúčelových bojových letounů F-16.

Slovinsko, Maďarsko a Řecko

Dalším potvrzeným účastníkem je Slovinsko, které tradičně na dynamické i statické ukázce předvede své turbovrtulové letouny PC-9M Hudournik. Maďarsko předvede bojový letoun JAS-39 Gripen a bitevní vrtulník Mi-24 zvaný Hind. Po roční odmlce se vrací řecké letectvo, které premiérově představí Demo Team „Daedalus“ se cvičným letounem Beechcraft T-6A Texan II.

Slovensko a Portugalsko

Slovensko při příležitosti výročí 30 let vzniku samostatného státu představí na dynamické ukázce vrtulník UH-60M Black Hawk, který si návštěvníci budou moci spolu s transportním letounem C-27J Spartan prohlédnout i na statické ukázce. Historicky první účast také potvrdilo portugalské letectvo, konkrétně dva letouny F-16M.

Rozsah vojenské techniky je opravdu široký a celý přehled, který je stále aktualizován, je k dispozici na oficiálních stránkách.

Doprava na Dny NATO 2023

Na Dny NATO se můžete dostat hned několika způsoby. Stylově je možné přiletět na letiště Leoše Janáčka vlastním letadlem nebo pravidelnou linkou. Většina ale zvolí asi jednodušší a levnější postup.

Vlastním autem

Cestou do areálu sledujte speciální dopravní značení, které vás dovede na místo. Při cestě po D1 sjeďte na Studénku a pokračujte směrem na Mošnov. Přímo v areálu letiště bude připravené parkoviště, které bude otevřené v sobotu i v neděli od 6.30 do 18.30. Parkování pro osobní automobil stojí 300 korun na den, pro motorku 200 korun.

Při cestě autem každopádně počítejte s dopravními komplikacemi, protože nápor návštěvníků bude veliký. Největší dopravní problémy bývají na silnici I/58 v obou směrech, tedy z Ostravy i Příbora, a také na příjezdu z dálnice přes Studénku.

Autobusem

Z Ostravy, Studénky a z dalších měst můžete využít posílené linky autobusové dopravy. Jejich přehled najdete na stránkách akce. Přehled dopravních možností na akci v současné době organizátor připravuje. 

Vlakem

Jako každý rok, i tento rok plánují České dráhy posílit v daný víkend vlakové spoje směřující do Mošnova. Dopravce tam vypraví speciální expresní spoje z Prahy, Brna a Olomouce a posilové regionální vlaky z Bohumína, Opavy a Ostravy. Další dálkové vlaky budou mimořádně zastavovat ve Studénce. 

Taxi

Možná někoho napadne využít taxi službu. Vozy taxi ale nemají povolen vjezd do areálu, nejbližší stanoviště taxi je u letištního terminálu (cca 2,5 km od vstupu č. 1). Vzhledem k velkému počtu návštěvníků přijíždějících svými automobily pro dopravu na akci ale organizátor taxislužbu nedoporučuje.

Pěšky / na kole

Okolím prochází množství cyklistických a turistických tras. Využít můžete například žlutou turistickou trasu vedoucí ze Studénky, která je vhodná pro pěší i cyklisty.

Parkování a mapa areálu

K centrálnímu parkovišti se dostanete vstupem č. 1. a platit zde můžete českými korunami, eury a zlotými. Bankomat v samotném areálu není umístěn a s platbou kartou vzhledem ke slabému pokrytí elektřinou nelze počítat, takže si nezapomeňte hotovost. Popřípadě je bankomat k dispozici v terminálu Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Dny NATO 2023: Mapa parkováníDny NATO 2023: Mapa parkování|natodays.cz 

Dny NATO 2023 online: Kde sledovat akci živě?

Dny NATO lze sledovat také on-line, a to přes stream přímo na kanále YouTube. Letos poprvé můžete také online přenos sledovat v anglickém jazyce. Záznamy a sestřihy ukázek najdete i na sociálních médiích Facebooku a Instagram.

Návštěvnost Dnů NATO

První ročník akce se uskutečnil už v roce 2001, tehdy ještě na ostravském výstavišti Černá louka, kde se konal i následující ročník. V roce 2003 se Dny NATO přesunuly na letiště Leoše Janáčka, kde už zůstaly. Zatímco na první ročník dorazilo kolem 10 tisíc lidí, v roce 2019 už na akci zavítalo více než 200 tisíc návštěvníků. Loňský ročník výrazně ovlivnilo počasí, kdy byla zima a pršelo. I přesto se ale zúčastnilo okolo 110 tisíc lidí.

Partneři a sponzoři akce Dny NATO 2023

Letošní ročník se pořádá pod záštitou prezidenta Petra Pavla. V popředí nechybí ani ministerstvo obrany České republiky a Moravskoslezský kraj. Hlavním podporovatelem je také město Ostrava, jejíž zastupitelé schválili v únoru podporu ve výši 3 milionů korun. Mezi partnery a sponzory akce potom najdeme mnoho významných firem a organizací, jako jsou Saab, Škoda, Orlen Unipetrol, Tatra, CSG Czechoslovak Group, Aero a řada dalších. Generálním partnerem je Lockheed Martin.