Dny NATO 2022 v Ostravě: Program, doprava, vstupenky a další | e15.cz

PŘEHLEDNĚ: Ostrava hostí Dny NATO 2022. Spojenci vyšlou do Česka i nejnovější gripeny

Klára Sudová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na ostravském letišti Leoše Janáčka se v září uskuteční už 22. ročník největší bezpečnostní přehlídky ve střední Evropě. Dny NATO přivítají zástupce více než 20 zemí a představí návštěvníkům mimo jiné vojenskou techniku, která se stará o bezpečnost členských států Severoatlantické aliance. 

Přehlídka vojenské, policejní a záchranářské techniky se v Ostravě koná pravidelně už od roku 2001. Letos ale bude v něčem jiná. Proběhne v době, kdy hned za hranicemi aliance probíhá válka a idea stabilní a bezpečné Evropy se otřásá ve svých základech. Motto akce, které zní „Naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita“, se dnes zdá být aktuálnější než kdy dřív. 

Co jsou Dny NATO 2022?

Akce s názvem Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR seznamuje širokou veřejnost s vojenskou technikou používanou v České republice i dalších členských zemích NATO a objasňuje témata související s bezpečností.

Během dvou dnů si návštěvníci prohlédnou nejnovější vojenskou, policejní i záchranářskou techniku a mohou se těšit také na řadu ukázek, v rámci kterých se představí mimo jiné vzdušné síly nebo speciální jednotky. Kromě toho nebudou chybět ani besedy, filmové projekce a další doprovodný program. 

Termín: Kdy se konají Dny NATO?

Dny NATO se už tradičně konají třetí zářijový víkend:

  • 17. září, sobota, 09.00–17.00
  • 18. září, neděle, 09.00–17.00

Přílety letadel a příjezdy vozů ale většinou probíhají  už ve čtvrtek a v pátek před akcí. Někteří příznivci tak využívají této možnosti a jezdí se k letišti dívat s předstihem. Časy příletů najdete na stránkách akce vždy alespoň dva až tři dny předem. 

Kde se konají Dny NATO? 

Už od roku 2003 se Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR konají konkrétně v prostorách letiště Leoše Janáčka – a letošní rok nebude výjimkou. Letiště leží nedaleko měst Studénka a Příbor, na území obcí Mošnov, Albrechtičky a Petřvald. V jeho bezprostřední blízkosti se potom nachází i chráněná krajinná oblast Poodří. Svůj výlet na přehlídku (nejen) vojenské techniky tak můžete spojit s návštěvou tohoto krásného koutu naší republiky.

Státy, které potvrdily svou účast

Akce se zúčastní celkem 22 států. Patří mezi ně poprvé i Brazílie.

  • Německo, USA, Chorvatsko, Kanada, Lotyšsko, Estonsko, Litva, Finsko, Švédsko, Jordánsko, Slovensko, Belgie, Francie, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Turecko, Česko, NATO, Švýcarsko, Rakousko

Vstupenky na Dny NATO

Dny NATO jsou pro návštěvníky zcela zdarma. Není tedy nutné shánět vstupenky, stačí jen přijet a užít si program, který organizátoři připravili. 

Doprava: Jak se dostanete na Dny NATO?

Existuje hned několik možností, jak se na letiště Leoše Janáčka dostat. Kromě toho, že můžete přímo na místo přiletět vlastním letadlem nebo pravidelnou linkou, existují i další – pro většinu návštěvníků o něco schůdnější – možnosti. 

Je potřeba počítat s tím, že nastanou dopravní komplikace a řidiči by tak měli počítat se zpožděním i několik desítek minut. Největší dopravní problémy bývají na silnici I/58 v obou směrech, tedy z Ostravy i Příbora, a také na příjezdu z dálnice přes Studénku.

Vlastním autem

Cestou do areálu sledujte speciální dopravní značení, které vás dovede na místo. Při cestě po D1 využijte sjezd na Studénku a pokračujte směrem na Mošnov. Přímo v areálu letiště bude připravené parkoviště, které bude otevřené v sobotu i v neděli od 6.30 do 18.30. Parkování pro osobní automobil stojí 300 korun, pro motorku 200 korun.

Autobusem

Z Ostravy, Studénky a z dalších měst můžete využít posílené linky autobusové dopravy. Jejich přehled najdete na stránkách akce

Vlakem

České dráhy o víkendu posílí vlaky směřující do Mošnova, kde se budou konat Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Dopravce tam vypraví speciální expresní spoje z Prahy, Brna a Olomouce a posilové regionální vlaky z Bohumína, Opavy a Ostravy. Další dálkové vlaky budou mimořádně zastavovat ve Studénce.

Pěšky / na kole

Okolím prochází množství cyklistických a turistických tras. Využít můžete například žlutou turistickou trasu vedoucí ze Studénky, která je vhodná pro pěší i cyklisty.

Program akce

Dny NATO 2022 Kompletní program se zveřejňuje přibližně čtyři dny před akcí a najdete ho na oficiálních stránkách. Zatím tedy nevíme přesné časy, už teď je ale jasné, že v programu najdete řadu dynamických i statických ukázek.

Představí se třeba české bitevníky Mi-24, švédské letouny JAS-39 Gripen E (půjde o jejich vůbec první ukázku ve střední Evropě, viz galerie v článku), dvojice amerických bombardérů B-52, Typhoon Display Teamm britského Královského letectva, německá těžká technika spolu s vrtulníkem NH90, chorvatská akrobatická skupina Křídla bouře, turecké letouny F-4E Phantom, jordánská ženská protiteroristická jednotka a mnoho dalšího.

Letoun JAS-39 Gripen E přistál na ostravském letišti ve čtvrtek. Zástupce obchodního ředitele společnosti Saab Richard Smith řekl, že Česko je čtvrtou destinací, kde Gripen E přistál. Dosud byl k vidění pouze ve Švédsku, Finsku a Brazílii. „Věříme, že máme letadlo, které dokáže stoprocentně plnit požadavky vzdušných sil Armády České republiky,“ řekl Smith.

Gripen E je podle firmy navržen a zkonstruován tak, aby porazil jakéhokoli protivníka. „Gripeny od počátku byly vyvinuty tak, aby byly schopny neustále reagovat na ruskou hrozbu. Švédští stíhači jsou, dá-li se to tak říct, v poměrně častém kontaktu s ruskými letadly ve vzdušném prostoru Švédska,“ řekl Smith.

Minulé ročníky akce Dny NATO

První ročník akce se uskutečnil už v roce 2001, tehdy ještě na ostravském výstavišti Černá louka, kde se konal i následující ročník. V roce 2003 se Dny NATO přesunuly na letiště Leoše Janáčka, kde už zůstaly. Zatímco na první ročník dorazilo kolem 10 tisíc lidí, v roce 2019 už organizátoři zaznamenali více než 200 tisíc návštěvníků. Dnes mají Dny NATO své jméno u nás i ve světě a jedná se o největší bezpečnostní přehlídku, jaká se ve střední Evropě pořádá.

VIDEO: Sestřih Dny NATO 2021 

Video se připravuje ...
Dny NATO 2021

Letošní akce naváže na dva ročníky, které byly silně ovlivněny pandemickými opatřeními. V roce 2020 se akce musela obejít zcela bez diváků. V roce 2021 už sice diváci přijít mohli, bylo ale nutné omezit jejich počet. Proto se poprvé v historii kupovaly vstupenky. Letos už se návštěvníci zase mohou těšit na Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR tak, jak je znají – tedy bez jakýchkoli omezení nebo vstupenek a s bohatým doprovodným programem. 

Partneři a sponzoři

Akce se pravidelně pořádá pod záštitou Ministerstva obrany České republiky a Moravskoslezského kraje. Jejím hlavním podporovatelem je město Ostrava a jedním z partnerů je i Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Mezi partnery a sponzory akce potom najdeme mnoho významných firem a organizací, jako jsou Saab, Škoda, Czechoslovak Group, Tatra, Aero Vodochody, Public Diplomacy Division NATO a řada dalších.

Autor: Klára Sudová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video